Laser frakcyjny i jego wykorzystanie w medycynie estetycznej

Laser frakcyjny wykorzystywany jest w medycynie estetycznej głównie w zabiegach, których celem jest odmłodzenie skóry czy wyrównanie zmarszczek. Coraz częściej stosowany jest także do usunięcia blizn. Ogromną zaletą lasera frakcyjnego jest możliwość poprawy kolorytu skóry. Kto powinien zdecydować się na jego wykorzystanie oraz na czym polegają takie zabiegi?

W jaki sposób działa laser frakcyjny?

Nowoczesna technologia, którą wykorzystuje laser frakcyjny, może być zastosowana na wybrany obszar ciała. Jest to metoda bardzo dokładna. Zastosowanie lasera wywołuje niewielkie uszkodzenia skóry, przez co do wewnątrz dostarczana jest energia cieplna. To wpływa na szybsze gojenie się skóry i jej regenerację. Na tym etapie ma miejsce stymulacja wytwarzania kolagenu i elastyny – białek, które są odpowiedzialne za wygląd, elastyczność oraz naprężenie skóry. Dzięki wykorzystaniu lasera frakcyjnego skóra jest więc mocno odświeżona. Zabiegi są wskazane osobom, które mają problemy z:

  • widocznymi zmarszczkami,
  • bliznami, 
  • bruzdami – wynikającymi z procesów starzenia się skóry czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Czy zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem lasera frakcyjnego są bezpieczne?

Zabieg laserem frakcyjnym jest bezpieczny – pod warunkiem, że wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami. W zależności od obszaru, na którym ma być wykonywany, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu, a przed rozpoczęciem właściwej procedury na skórę nakładany jest specjalny krem. Po wykonany zabiegu skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, zdarza się, że niektórzy pacjenci odczuwają lekkie pieczenie – jest to całkowicie naturalne. Rekonwalescencja w przypadku zabiegów laserem frakcyjnym jest zredukowana do minimum. Najważniejsze, aby unikać słońca tuż po zastosowaniu lasera i ważne aby pamiętać o stosowaniu kremów barierowych, łagodzących. 

Po ilu zabiegach widoczne są efekty?

W zależności od tego, co chcą osiągnąć pacjenci, efekty widoczne są po jednym lub po kilku zabiegach. Chcąc odświeżyć tylko swój wygląd i pozbyć się delikatnych zmarszczek, jeden zabieg powinien być wystarczający. Nieco inaczej może być natomiast w przypadku głębokich zmarszczek lub blizn. W takiej sytuacji specjalista może zalecić wykonanie kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych, aby skóra mogła się po każdym z nich właściwie zregenerować.

Jak zauważa specjalistka z firmy Si Bella SPA:

Laser frakcyjny EMERGE (TO WYTŁUSZCZONE ALBO PODLINKOWANE)może być zastosowany tak naprawdę bez ograniczenia wiekowego. Warto jednak zauważyć, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, okres karmienia ciążą czy aktywne infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne – dodaje. Nie należy także wykonywać zabiegu na niezagojoną lub świeżo opaloną skórę. Istnieją też pewne ograniczenia wynikające z konkretnych schorzeń czy przyjmowania leków – o tym jednak decyduje specjalista, który wcześniej konsultuje pacjenta i przeprowadza z nim dokładny wywiad.

śr. ocena 5 / głosów 5