Najmodniejsze motywy na fototapetach

Fototapety to niewątpliwie jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich dekad. Ale i wśród nich samych zaobserwować można wzbierające fale popularności poszczególnych wariantów, zarówno w kwestii kolorystyki, jak i samych wizerunków. Jeśli chcesz, aby twoje wnętrze ozdobione zostało fototapetą na topie, koniecznie zapoznaj się z poniższym zestawieniem najmodniejszych obecnie motywów.

fototapeta

Geometria

Pasy, kropki, romby, trójkąty, zygzaki – tego rodzaju wzory już od kilku sezonów pojawiają się na kubkach, zasłonach, poduszkach i tkaninach obiciowych. Projektanci fototapet postanowili pobawić się nieco z tym trendem, np. przeskalowując formaty. Ogromne kształty w wyrazistych odcieniach sprawdzą się zarówno we wnętrzach nie tylko bardzo nowoczesnych, ale też nawiązujących do retro lat 60., a także utrzymanych w stylistyce skandynawskiej.

Abstrakcje

Mocno geometryzujące elementy widoczne są też w obszarze fototapet przedstawiających graficzne abstrakcje. Dynamiczne kompozycje ożywią zwłaszcza aranżacje w duchu minimalizmu. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza wzory opracowane specjalnie po to, by stworzyć w pomieszczeniu iluzję głębi. Ten efektowny trik optyczny zrobi spektakularne wrażenie nie tylko w stosunkowo małych przestrzeniach, którym wizualnie jest w stanie dodać nawet po kilka metrów.

Perspektywa

Jeśli zależy nam na osiągnięciu podobnych rezultatów, ale niezupełnie odpowiadają nam abstrakcyjne motywy, możemy sięgnąć po wizerunki nawiązujące do architektury albo „otwierające ścianę” uliczki czy pomosty. Szeroki ich wybór znajdziemy choćby w ofercie sklepu Kraina Barw. Świetnym pomysłem będzie też wybór motywu ścieżki wijącej się przez dżunglę – dzięki temu nawiążemy też do innego gorącego trendu w fototapetach.

100 proc. natury

Są nim nawiązania do natury. Chodzi przy tym nie tylko o zapierające dech w piersiach widoki gór, łąk albo lasów, ale przede wszystkim właśnie o tropikalne liście: bananowca, palmy, monstery… Inne modne wzory „przyrodnicze” to np. kwiaty w rozmiarze XXL, podnoszące optycznie sufit pnie drzew (zwłaszcza brzóz), a także utrzymane w topowych odcieniach złamanych zieleni, szarości i beżu wizerunki rodem ze starego zielnika czy podręcznika botaniki.

Imitacje

Powiew natury wniesiemy do wnętrza również dzięki fototapetom imitującym sierść tygrysa lub zebry, gadzią łuskę albo strukturę bambusa. Motywy te poszerzają grono nieustająco popularnych fototapet „udających”, że ozdobione nimi ściany zrobione są z drewna, betonu lub cegieł. Hitem ostatnich sezonów w tym zakresie stały się natomiast zwłaszcza wzory przypominające wyglądem marmur.

Na koniec jeszcze wzmianka o zupełnie innym rodzaju imitacji, który króluje obecnie na salonach – a także w sypialniach i gabinetach. Są nim fototapety przedstawiające wypełnione książkami półki. Niezależnie od tego, czy widnieją na nich grzbiety starych woluminów, czy nowoczesne, kolorowe okładki, tego rodzaju ozdoby ścienne spełniają marzenia o imponującej bibliotece w dobie mieszkań zbyt małych, by sobie na nią pozwolić, jak również książek elektronicznych.

śr. ocena 5 / głosów 5