Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy celuloza to dobry materiał do ocieplenia dachu?
Dach jest elementem konstrukcyjnym budynku, który może odpowiadać za nawet 1/3 całości strat ciepła, które przenika przez przegrody zewnętrzne. Sposobem na redukcję wydatków na ogrzewanie jest zastosowanie jego właściwej izolacji termicznej. Wśród różnych materiałów, które mogą być w tym celu wykorzystane, na szczególną uwagę zasługuje granulat celulozowy, który sprawdzi się zarówno podczas termomodernizacji, jak i przy budowie nowych obiektów.
Jakie są właściwości celulozy?
Celuloza to materiał pochodzenia naturalnego, który może być pozyskiwany z drewna oraz wyrobów przemysłu drzewnego, w tym papieru poddawanego recyklingowi. Włókna celulozy są elastyczne i trwałe, charakteryzują się przy tym korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda). Co ważne, jego izolacyjność nie ulega zmianie pod wpływem zaabsorbowania nieznacznych ilości wilgoci, która bez spowodowania wymiernych strat może wzrosnąć nawet o około 12–15%. Dla poprawy swoich właściwości celuloza przeznaczona do użycia w charakterze izolacji termicznej jest poddawana procesowi impregnacji. Wprowadzane preparaty – zwykle są to sole borowe albo amonowe, kwas borowy lub wodorotlenek glinu – sprawiają, że materiał staje się odporny na ogień (niepalny), a przy tym zachowuje swoją paroprzepuszczalność. Celuloza będzie również niepodatna na inwazję insektów i gryzoni, a ponadto na rozwój grzybów i pleśni. Zastosowane środki chemiczne nie mają negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników i są bezpieczne. Materiał przeznaczony do zaizolowania dachu jest doprowadzany do postaci granulatu, a więc rozdrabniany do konsystencji przypominającej drobne wióry. Co istotne, granulat celulozowy będzie się nadawał zarówno do izolowania nowo wznoszonych konstrukcji, jak i do docieplenia dachów. W podkarpackim w izolowaniu dachów celulozą specjalizuje się firma Buszta Izolacje Celulozą.
Przeczytaj również: Jak wykonać termoizolację dachu płaskiego?
Jak wygląda docieplanie dachów celulozą?
Granulat celulozowy jest sypki, a tworzące go drobiny mają niewielkie rozmiary, co sprzyja wypełnianiu wszystkich pustych przestrzeni oraz dopasowywaniu się do kształtów elementów konstrukcyjnych dachów. Ze względu na swój charakter celuloza jest zwykle nadmuchiwana lub wdmuchiwana. Pierwsza technika jest stosowana w przestrzeniach otwartych, gdzie termoizolację układa się na zewnętrznej części przegrody – z taką sytuacją mamy do czynienia np. gdy chodzi o stropodachy wentylowane czy strychy i poddasza nieużytkowe. W ten sposób można też zabezpieczać przed wychłodzeniem stropy i podłogi. Wdmuchiwanie jest stosowane wówczas, gdy granulat ma się znaleźć wewnątrz zamkniętej przestrzeni. Może to być m.in. strefa znajdująca się między folią wstępnego krycia a konstrukcją z profili aluminiowych podtrzymującą suche tynki z płyt kartonowo-gipsowych. Technologia ta jest też używana przy odtwarzaniu termoizolacji np. uzupełnianiu przesuniętej wełny mineralnej bez konieczności demontażu pokrycia lub wykończenia poddasza. Inną dostępną opcją jest natryskiwanie granulatu celulozowego, który wcześniej został zwilżony. Takie podejście będzie miało sens, jeżeli w grę wchodzi izolowanie ścian.
O czym trzeba pamiętać przy korzystaniu z granulatu celulozowego?
Wykorzystanie granulatu celulozowego wiąże się z koniecznością jego odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Kluczowe będzie zastosowanie folii paroizolacyjnej, która nie dopuści do przenikania pary wodnej powstającej w użytkowanych pomieszczeniach. Będzie to szczególnie ważne w przypadku fragmentów dachów znajdujących się w pobliżu łazienek lub kuchni. Niezbędne będzie również zapewnienie właściwej wentylacji izolowanej przestrzeni. Konieczne okaże się też zadbanie o dobrą jakość granulatu, gdyż zanieczyszczona celuloza ma niższą lambdę i gorzej spełnia swoją funkcję. Istotne będzie też dobór właściwych parametrów wtłaczania granulatu. Zadanie to najlepiej zlecić więc firmie, która ma doświadczenie w pracach tego rodzaju. Znakomitym wyborem będzie m.in. przedsiębiorstwo Buszta Izolacje Celulozą, które specjalizuje się w ocieplaniu stropów, dachów i poddaszy przy wykorzystaniu celulozy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana