Na czym polegają prace porządkowe po zakończeniu budowy?

Krajobraz jak po bitwie? Czy właśnie to przychodzi ci do głowy, gdy zmęczonym wzrokiem patrzysz na teren po zakończeniu budowy, myśląc, że prace porządkowe nigdy nie dobiegną końca? Wszystko jest kwestią odpowiedniego planu działania. Na liście prac do wykonania znajdą się z pewnością: usunięcie oraz wywóz śmieci i gruzu, wykarczowanie niektórych drzew i krzewów, odchwaszczenie terenu i rekultywacja gleby.

sprzatanie-terenu-budowy

Dopiero po wykonaniu tych czynności można przechodzić do następnego etapu robót ziemnych, w skład których wchodzić mogą: niwelacja lub podwyższenie terenu, wykonanie wykopów pod planowane zbiorniki i oczka wodne, czy przeprowadzenie prac związanych z rozprowadzeniem instalacji do podlewania ogrodu.

Wszystkie te działania muszą się opierać na rzetelnym projekcie i często, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, warto jest w tej kwestii zwrócić się do firmy oferującej zarówno prace porządkowe, jak projektowanie.

Uporządkowanie terenu

Już na etapie porządkowania terenu powinniśmy mieć gotowy plan założenia ogrodu. Pozwoli to bowiem wykorzystać etap prac porządkowych jako wstęp do powstania ogrodu. I tak na przykład część gruzu można wykorzystać do wypełnienia niepotrzebnych wykopów, lub też uformowania terenu według naszego pomysłu. Należy jednak pamiętać, że owe elementy mogą dość silnie drenować teren, co nie jest korzystne dla roślin preferujących mniej przepuszczalne podłoże. W takich wypadkach konieczne jest uzupełnienie terenu o warstwę żyznej ziemi. Co się tyczy gleby, bezwzględnie trzeba pamiętać, by przy okazji prac porządkowych nie mieszać warstw urodzajnej ziemi z jałowym piachem pobudowlanym, czy żwirem.

W przypadku, gdy dysponujemy mało urodzajnym gruntem, właśnie na etapie robót ziemnych możliwe jest nawiezienie czarnoziemu, czy na przykład torfu pod lubiące go i bardzo dekoracyjne iglaki.

Powinniśmy także szczegółowo zaplanować miejsca, które mają zostać utwardzone, na których mają być wytyczone ścieżki, bądź gdzie znaleźć się mają elementy małej architektury ogrodowej, czy bardziej gospodarcze przybytki, jak śmietnik lub kompostownik.

Samodzielnie czy z fachową pomocą?

W zależności od naszego doświadczenia i nakładów czasowych oraz zasobów finansowych, możemy zająć się porządkowaniem terenu po budowie samodzielnie, bądź z pomocą wykwalifikowanych fachowców.

Dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy część prac wykonać samodzielnie, będzie na przykład wypożyczenie maszyn do uporządkowania terenu – doradza specjalista z firmy el-kop.

Trzeba rzecz jasna mierzyć siły na zamiary i w wielu wypadkach należy spokojnie udać się na giełdę kwiatową w celu negocjowania cen cebulek tulipanów, czy poszperać w Internecie celem odnalezienia najkorzystniejszych promocji na namioty ogrodowe, zaś roboty ziemne zlecić wyspecjalizowanej firmie.

śr. ocena 5 / głosów 6