Czy dziecięce łóżeczko może być przyczyną alergii?

Alergia to powszechna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na obce substancje. Uczuleni jesteśmy na pyłki, kurze, składniki pokarmowe, czy na zwierzęcą sierść. Szczególną grupą osób, które dotyka alergia coraz częściej, są dzieci. Wielu rodziców często zadaje sobie pytanie – czy dziecięce łóżeczko może być przyczyną alergii? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Alergeny w łóżeczkach dziecięcych?

Mieszkanie może być źródłem alergenów, a szczególnie – łóżeczko dziecięce. Alergeny osiadają na pościeli, kołdrze i materacu. Ich pochodzenie może być przeróżne – od podłoża genetycznego, przez zanieczyszczenia powietrza, po roztocza domowe i alergeny pochodzące ze zwierzęcej sierści. Aby zminimalizować ryzyko występujących w pokoju dziecięcym alergenów, należy dokładnie dbać o czystość. Alergeny osadzają się na ramach łóżka, stąd należy je systematycznie czyścić. Bardzo ważny jest jednak również wybór właściwych elementów do spania – materaca i pościeli, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii niwelują ryzyko osadzania się alergenów. Możemy je kupić w specjalistycznych sklepach, takich jak np. Zasypianko. Co można jeszcze zrobić, aby ustrzec się alergenów?

Co zrobić, aby uchronić dziecko od szkodliwych alergenów?

Przede wszystkim pokoik dziecka należy często odkurzać i wietrzyć, zmieniać przynajmniej raz w tygodniu pościel i prać ją w wysokich temperaturach. Pościel powinna być przechowywana w specjalnych szufladkach. Regularnie należy również prać materac dziecka i przecierać łóżeczko mokrą szmatką. Najważniejszym elementem jest materac. Jeśli wykonany jest z podatnych na osadzanie alergenów materiałów, stanie się w krótkim czasie ich skupiskiem. W specjalistycznych sklepach z wyposażeniem dziecięcych pokoików znajdziemy materace z dobrą wentylacją, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli materac przeznaczony jest szczególnie dla alergików, mamy pewność, że zminimalizujemy ryzyko wystąpienia alergenów. Czy materac to wszystko?

Odpowiednia pościel, kołdry i poduszki

Oprócz materaca, skupiskiem alergenów jest również pościel. Kupując naszemu maluchowi kołdrę i poduszki, podobnie jak w przypadku materaca, zwróćmy uwagę, czy te elementy również są antyalergiczne. Pościel dla dziecka powinna być wykonana z materiałów redukujących przegrzanie, ponieważ wilgoć jest czynnikiem wywołującym rozwój drobnoustrojów. Naturalne, bezpieczne materiały zapewniają komfortowy sen i neutralizują roztocza, a kołdry i poduszki można wielokrotnie prać w pralce. Ograniczają one rozwój bakterii i roztoczy oraz nie posiadają pestycydów, chloru, toksycznych barwników i formaldehydu. Są wiec idealnym produktem dla niemowląt. Jak wynika z powyższego, łóżeczko dziecięce może być przyczyną alergii – dlatego aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów, należy ze szczególną starannością zwracać uwagę na czyszczenie i pranie poszczególnych elementów, wietrzenie pokoiku i zakup pościeli.

śr. ocena 5 / głosów 5