Klimatyzacja nie chłodzi. Co robić?

Klimatyzacja pozwala cieszyć się przyjemną temperaturą nawet w największy skwar. Problem pojawia się, gdy klimatyzator nagle przestaje działać lub nie chce się uruchomić po zakończeniu prac montażowych. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele – zarówno trywialnych, jak i poważniejszych. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęściej występujące problemy z klimatyzacją, a także jak sobie z nimi poradzić.

Kobieta przy klimatyzatorze

Niewielkie błędy poważne w skutkach

Przed wezwaniem serwisu upewnij się, czy przyczyną problemu nie jest zwykłe niedopatrzenie. Sprawdź przede wszystkim, czy klimatyzator na pewno podłączony jest do prądu. Jeśli nie działa pilot, być może nie ma w nim baterii lub się wyczerpały. Jeśli klimatyzator się włącza, ale nie chłodzi tak, jak powinien, zwróć uwagę na to, czy wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Jedynie wtedy urządzenie będzie w stanie utrzymać w pomieszczeniu zadaną temperaturę. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

Niewłaściwe umiejscowienie urządzenia

Częstą przyczyną problemów z działaniem klimatyzacji jest nieodpowiednie usytuowanie obu jednostek klimatyzatora. Jeśli jednostka zewnętrzna zostanie zamontowana na ścianie południowej, będzie niepotrzebnie się nagrzewać, w wyniku czego urządzenie nie będzie w stanie efektywnie pracować. Należy również zwrócić uwagę na to, czy nic nie ogranicza wymiany powietrza wokół klimatyzatora. Kłopoty może sprawić zabudowa oraz zbyt gęsta roślinność. O swobodny przepływ powietrza trzeba zadbać także w przypadku jednostki wewnętrznej klimatyzacji ściennej. Nie można zasłaniać jej meblami czy grubymi zasłonami.

Jeśli nie jesteś pewien, gdzie umieścić klimatyzator, skorzystaj z usług profesjonalistów. Znajdziesz ich w firmie WASO KLIM z Chorzowa, która ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży klimatyzacyjnej. Jej pracownicy wybiorą najlepsze miejsce na posadowienie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Przedsiębiorstwo oferuje montaż klimatyzacji w Krakowie oraz innych miejscowościach w województwach małopolskim i śląskim.

Poważniejsze usterki

Każde urządzenie może się zepsuć. Nie inaczej jest z klimatyzatorem. O ile większość niewielkich usterek możesz usunąć samemu, zdarzają się także poważniejsze awarie. Do symptomów większych problemów zaliczyć można:

  • brak dźwięku sprężarki podczas pracy klimatyzatora w trybie chłodzenia,
  • zapach spalenizny lub nienaturalny dźwięk pracy,
  • wodę wyciekającą z jednostki wewnętrznej nawet przy małej wilgotności,
  • częste przerywanie się bezpiecznika,
  • zbyt gorący główny przewód zasilający.

W każdym z tych przypadków odłącz urządzenie od zasilania, a następnie skontaktuj się z serwisem. W żadnym wypadku nie próbuj naprawiać klimatyzatora samodzielnie! Może się to skończyć jeszcze poważniejszą awarią.

śr. ocena 0 / głosów 0