Glass db Station, czyli jak dobrać szyby pod względem tłumienia hałasu?

Dobór odpowiedniego rodzaju oszklenia jest niezwykle istotny. Dobrze dobrane okna doskonale tłumią hałasy, co jest istotne nie tylko dla naszego komfortu. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu mamy małe dziecko – nie chcemy przecież, aby niespodziewane hałasy zakłóciły popołudniową drzemkę. Odpowiednie szyby przydadzą się również, jeśli mieszkamy w bardzo hałaśliwym miejscu.

Codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju hałasy i dźwięki. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość odpoczęcia w ciszy własnego domu. Może to być jednak niemożliwe, gdy sąsiad postanowi wykonać prace w ogródku lub gdy mieszkamy w hałaśliwym miejscu, na przykład w centrum miasta lub w pobliżu lotniska. Istnieją jednak rozwiązania, które pomogą nam wybrać odpowiednie przeszklenie okien minimalizujące dobiegające z zewnątrz dźwięki – jest to na przykład aplikacja Glass db Station.

Tłumienie hałasów – szyby dźwiękochłonne

Każdy dźwięk ma swoją specyfikę. Dlatego istotne jest, by dobrać szyby tłumiące hałas wszelkiego rodzaju. Inny dźwięk będzie wydawał szczekający u sąsiada pies, inny będzie natomiast odgłos startującego samolotu. Dźwięki mają różne natężenie, a ich tłumienie jest zależne od rodzaju szyby, który zastosujemy – jej grubości czy liczby szyb oraz komór.

Im więcej szyb oraz wypełnionych gazem komór pomiędzy nimi, tym lepsza izolacyjność okien – mówi specjalista z firmy produkującej okna PlastixalTakie szyby są jednak cięższe od standardowych, dlatego muszą posiadać wzmocnione ramy i okucia. Do wyboru mamy również szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które jeszcze skuteczniej tłumią wszelkie dźwięki, także te o różnej częstotliwości.

Porównanie rodzajów szyb i ich możliwości tłumienia hałasów

Dzięki aplikacji Glass db Station mamy możliwość dobrania różnych rodzajów szyb i określenia ich skuteczności pod względem tłumienia hałasu. Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Za pomocą animowanych obrazków pokazane są codzienne sytuacje, w których dokucza nam hałas. Może to być na przykład szczekanie psa lub wykonywanie prac ogrodowych u sąsiada, może to być zgiełk uliczny w czasie, kiedy próbujemy się skupić na książce, czy odgłos startującego nieopodal samolotu w trakcie popołudniowej drzemki naszego dziecka.

Możemy wybrać, który dźwięk chcemy usłyszeć, a następnie sprawdzić, jak z jego tłumieniem poradzą sobie różne rodzaje szyb. Do wyboru mamy szyby standardowe lub dźwiękoszczelne, o podwyższonych możliwościach tłumienia hałasu.

Dzięki aplikacji możemy porównać dźwięki o różnym natężeniu oraz sprawdzić różnicę przy otwartych oraz zamkniętych oknach, wyposażonych w szyby o różnych parametrach.

śr. ocena 5 / głosów 5