Jak wykopać studnię głębinową?  

Studnia głębinowa umożliwia bezpłatny dostęp do wody, którą można wykorzystać do regularnego podlewania ogrodu. Choć koszty jej wykopania mogą wydawać się duże, wydatek z czasem się zwraca szczególnie jeśli właściciel ogrodu posiada sporą działkę. W poniższym artykule dowiecie się, jakie prace trzeba wykonać, by na własnym podwórku mieć studnię głębinową.

studnia wiercona

Otwór w studni głębinowej

Studnie głębinowe są znacznie głębsze niż studnie kopane. Umożliwiają one wydobywanie wody z pokładów sięgających 15-20 m pod ziemią. Ten rodzaj studni polecany jest osobom, które posiadają ogród o dużej powierzchni i do ich utrzymania potrzebują nawet kilku tysięcy litrów wody. Tradycyjne studnie kopie się ręcznie, natomiast wykopanie studni głębinowych możliwe jest poprzez wykopanie otworu wiertniczego przy użyciu wiertnicy. Z tego powodu niezbędne jest zatrudnienie fachowców. Pracownik firmy „Ogrody od A do Z” w Powierciu pod Kołem mówi: Posiadamy profesjonalne urządzenia do wiercenia studni, które można rozstawić także w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości wjechania ciężkim sprzętem.

Poszczególne elementy studni

Studnia wiercona składa się z dwóch rur. Pierwsza jest osłonowa i sięga niemal do warstwy wodonośnej. Druga to teleskopowo przedłużająca ją rura filtracyjna, którą umieszcza się w warstwie wodonośnej. Dookoła niej przeważnie za pomocą węża wsypuje się żwir, by usprawniał on dopływ wody tak, jak to  się dzieje w studniach kopanych. Rura osłonowa na górze zakończona jest obejmą nośną. Tradycyjnie wykonuje się ją z betonu, jednak obecnie stosuje się także obejmy wykonane z tworzyw sztucznych. Znajdują się w niej przyłącza wodne oraz umieszczony na nich zawór odcinający. Trzeba także zadbać o to, by powierzchnia ziemi wokół obejmy była wyłożona brukiem ze spadkiem do studni.

Dobór odpowiedniej pompy

Jeśli głębokość poziomu wodonośnego przekracza 8 m wody, nie ma możliwości zasysania jej za pomocą pompy samozasysającej. W tym celu umieszcza się w studni głębinową pompę tłoczącą. Ma ona długość od 0,5 do 1 m oraz średnicę do 10 cm. Dzięki pompie można uzyskać wodę ze znacznie większej odległości. Przeważnie jest to kilkadziesiąt do nawet 100 m. Działają one na prąd, dzięki czemu są sprawne i ciche. Największym minusem jest cena, która będzie wyższa niż inne rodzaje pomp. Studnia wiercona o głębokości przekraczającej 30 m wymaga uzyskania tzw. operatu wodnoprawnego. Wybór lokalizacji powinien być uzależniony od dostępności warstwy wodonośnej, dlatego najlepiej, by wskazał to hydrolog.

śr. ocena 5 / głosów 1