Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od developera?

Kupno mieszkania w nowym budynku prosto od dewelopera powszechnie uznawane jest za lepsze wyjście, niż zakup lokalu z rynku wtórnego. Zapłacimy co prawda więcej, jednak zyskamy pewność, że mieszkanie jest w dobrym stanie i nie będzie wymagało kosztownych, czasochłonnych remontów… Czy jednak na pewno? Nawet w przypadku rynku pierwotnego istnieje ryzyko, że zakupione mieszkanie zostanie nam oddane w niezadowalającym stanie, lub – co gorsza – że z różnych przyczyn budowa nie zostanie w ogóle dokończona. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem.

Historia inwestycji dewelopera

Najprostszą metodą sprawdzenia, czy dobrze wydajemy nasze oszczędności, jest prześwietlenie działalności wybranego przez nas dewelopera. Możemy to zrobić na wiele sposobów, chociażby odwiedzając wcześniejsze inwestycje i popytać wśród mieszkańców, jak oceniają jakość mieszkań i współpracę z deweloperem. Wygodnym rozwiązaniem jest również poszukanie opinii w internecie, jednak  tym przypadku należy mieć się na baczności, gdyż nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy daną opinię napisał faktyczny właściciel mieszkania, czy może osoba, której zleca się pisanie komentarzy na forach. Możemy również sprawdzić, ile czasu dana firma funkcjonuje na rynku – jest to dość trafny wskaźnika jakości usług, gdyż rynek sam się weryfikuje, mało profesjonalne firmy szybko z niego wypadają. Dla przykładu dobrym wyborem będą usługi MarcoPolo Development, która realizuje inwestycje mieszkaniowe pod Poznaniem już do 1992 roku.

Rachunek powierniczy

Obowiązująca od 2012 roku ustawa deweloperska zobowiązuje dewelopera do prowadzenia rachunku powierniczego – idea tego rozwiązania jest taka, że deweloper otrzymuje pieniądze za mieszkanie w transzach wraz z postępem prac budowlanych. Dlatego w przypadku nieprzewidzianych trudności, możemy odzyskać przynajmniej część wpłaconych pieniędzy. Powinniśmy bezwzględnie sprawdzić, czy wybrany przez nas deweloper oferuje takie zabezpieczenie – pamiętajmy, że jest ono obowiązkowe, a zatem deweloper, który nie prowadzi rachunku powierniczego łamie prawo.

Księga Wieczysta i Krajowy Rejestr Sądowy

Sprawdzenie Księgi Wieczystej pozwoli nam stwierdzić, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym działki, na której prowadzona jest inwestycja, oraz czy grunt nie jest obciążony hipoteką oraz służebnością. Z kolei z Krajowego Rejestru Sądowego dowiemy się, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości

Plan zabudowy okolicy

Zakup mieszkania wiążemy głównie z jego lokalizacją – zależy nam na dobrej komunikacji z resztą miasta, ciszy i spokoju, dostępie do terenów zielonych. Należy jednak brać pod uwagę, że okolica, która podoba nam się na pierwszy rzut oka, za kilka lat może ulec drastycznym zmianom. Nikt nie chciałby wprowadzić się do bloku, pod którym po kilku miesiącach powstanie hipermarket z olbrzymim, głośnym parkingiem. Dlatego warto wcześniej sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego w gminie. Informacje o planowanych w najbliższych latach okolicznych inwestycjach znajdziemy również w przygotowanym przez dewelopera prospekcie informacyjnym – udostępnienie klientom tego typu danych jest obowiązkiem każdej firmy deweloperskiej.