Kupno silnika zaburtowego. O czym warto pamiętać?

Silniki zaburtowe są popularnym rodzajem silników o małej mocy (maksymalnie 10 KM), stanowią one nieodzowny element wyposażenia jachtów śródlądowych oraz m.in. łodzi wędkarskich i motorówek. Dystrybutorzy takiego osprzętu oferują zaburtowe silniki elektryczne i spalinowe. O czym należy pamiętać przy zakupie silnika zaburtowego do swojej łodzi? Szczegóły poniżej.

silnik zaburtowy

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Kupując nowy silnik zaburtowy, warto zainwestować w dobry model o odpowiednich parametrach technicznych. Wśród dostępnych dziś na rynku silników tego typu są takie, które posiadają moc osiągającą 10KM, do tego są 4-suwowe oraz nie przekraczają norm w zakresie emisji spalin. Niektóre modele pracują na paliwie bezołowiowym, są też silniki zaburtowe napędzane gazem. Innym rodzajem silników zaburtowych są modele działające z elektrycznym rozrusznikiem lub zdalnym sterowaniem. Wyposażenie silnika w alternator sprawdzi się w przypadku napędu łodzi żaglowych. Jednak w przypadku uzupełniania silnika zaburtowego o dodatkowe element, rośnie też jego waga – co w przypadku mniejszych łodzi może mieć znaczenie. Warto pamiętać po tym, że silniki gazowe są nie tylko bardziej ekologiczne niż te na inne paliwo, ale też generują niższe koszty związane z eksploatacją. Do tego ich obsługa jest raczej prosta nawet dla mało doświadczonych użytkowników.

Producenci silników zaburtowych

O ofertę nowych silników zaburtowych najlepiej pytać u rekomendowanego przez klientów dystrybutora wyposażenia do łodzi: na przykład w firmie Taurus Sea Power. Można również przejrzeć fora internetowe w poszukiwaniu ofert sprzedaży używanych silników – taki model będzie tańszy niż nowy, ale warto zdecydować się na taki zakup tylko jeśli bezpośrednio u sprzedawcy obejrzymy silnik i sprawdzimy, czy wszystkie parametry są w normie i czy np. nie jest bardziej zużyty niż twierdzi sprzedający. Ale do tego potrzebna będzie fachowa wiedza o silnikach oraz zestaw odpowiednich narzędzi. Pamiętajmy też, że sprawny, zawsze niezawodny silnik wpływa w znacznym stopniu na bezpieczne poruszanie się łodzią po akwenie. Do najbardziej znanych producentów silników zaburtowych należą takie firmy jak: Evinrude, Honda, Suzuki, Mercury, Yamaha, Tohatsu, Selva, Pezal, SeaKing, Lehr, Yammar. Na stronach internetowych producentów znajdziemy więcej informacji o poszczególnych modelach silników. Przy kupnie silnika warto też się upewnić iluletnią gwarancję ma dany produkt. Niektórzy producenci oferują możliwość jej przedłużenia pod warunkiem spełnienia określonych warunków np. poddawania silnika regularnym, corocznym przeglądom.

śr. ocena 5 / głosów 1