Na co zwracać uwagę przy wyborze butów snowboardowych?

Jazda na snowboardzie to jeden z tych sportów, w których obok umiejętności liczy się również jakość posiadanego sprzętu. Jednym z głównych elementów ubioru, który znacząco wpłynie na nasze bezpieczeństwo na stoku są buty. Czym kierować się w ich wyborze?

zima

 Rozmiar

Podobnie jak w przypadku zwykłego obuwia, rozmiar jest kluczową kwestią podczas dobierania butów do snowboardu.

-Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących snowboardzistów jest wybieranie butów za dużych w przekonaniu, że dodatkową przestrzeń wypełni się grubymi skarpetami lub watą – wyjaśnia specjalista sklepu internetowego NartyKrakow.pl – Dobrze dobrany buty mocno trzyma stopę, nie dopuszcza do przemieszczania się pięty na boki czy do góry, jego czubek styka się z naszymi palcami. Jednocześnie nie powinien on powodować bólu i dyskomfortu podczas noszenia. Należy pamiętać, że każdy but już po krótkim okresie jazdy ulega tzw. rozbiciu – im bardziej miękka i gruba wkładka, tym większe rozbicie. Niektórzy doświadczeni zawodnicy zalecają nawet branie w takich przypadkach butów o jeden numer za małych – pierwsze jazdy w takim obuwiu nie należą do najlepszych, jednak potem wkładka idealnie dostosowuje się do kształtu stopy.

Twardość

Twardość butów snowboardowych powinna być dostosowana do naszych umiejętności oraz stylu jazdy. Na ogół im wyższe szybkości osiągane w czasie jazdy, tym twardsze powinny być nasze buty, osoby uczące się i nabierające doświadczenia powinni zainwestować raczej w buty miękkie i średnio twarde. Twardość buta określa się na 10-stopniowej skali, im wyższy numer, tym większa twardość. Należy pamiętać, że nawet najlepsze buty posiadające dodatkowe wzmocnienia mogą z czasem zmięknąć, dlatego podobnie jak w przypadku rozmiaru zaleca się wybór butów nieco twardszych, niż potrzebujemy – w ten sposób posłużą nam przez dłuższy czas.

Wiązanie buta

Jeśli już wiemy jaki rozmiar i twardość buta będzie dla nas odpowiednia, możemy przystąpić do wyboru wiązania. Producenci proponują nam kilka rozwiązań, między innymi:

  • Sznurówki – przez wielu uważane za najlepsze rodzaj wiązania, gdyż pozwala bardzo precyzyjnie zmienić siłę docisku. Ponadto zerwaną sznurówkę można łatwo i tanio wymienić na nową. Minus to fakt, że wiązanie butów snowboardowych sznurówkami wymaga sporo siły.
  • BOA – jest to system opierający się na wykorzystaniu mechanizmu ściągające stalową linkę, zakładania butów tego rodzaju jest szybkie i proste. Linka dodatkowo usztywnia but. Wyróżniamy dwie odmiany systemu: BOA jednostrefowe oraz dwustrefowe.
  • Szybki system wiązań – podobnie jak w przypadku BOA dzieli się na system jedno- oraz dwustrefowy. Jest to jedno z najnowszych rozwiązań, opierające się na zacisku linki przy górnej strefie buta – w roli linki wykorzystuje się wytrzymałą plecionkę żeglarską.