Wełna a bawełna

Wełna i bawełna. Obie są tkaninami ubraniowymi, ale charakteryzują się odmiennym składem. Jak uzyskujemy wełnę? Jakie ma właściwości? Gdzie znajdują się największe plantacje bawełny? Oto krótkie charakterystyki obu materiałów.

welna

Krótko na temat bawełny

Bawełna jest włóknem pochodzenia roślinnego i służy przede wszystkim do wytwarzania miękkiej tkaniny, która ma duże zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Uważa się, że Egipcjanie znali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e., a w Ameryce Południowej i Indiach różne gatunki bawełny uprawiano kilka tysięcy lat temu. Obecnie jest uprawiana w gorącym klimacie na wszystkich kontynentach, ale jej największe plantacje znajdują się w Chinach. Od czasów rewolucji przemysłowej bawełna stała się najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji odzieży, a dzięki wynalezieniu maszyn przędzalniczych i mechanicznego krosna przetwarzanie surowego włókna aż do wytworzenia materiału stało się o wiele prostsze.

Jakie są główne zalety bawełny?

  • Jest odporna na rozciąganie – mokre ubrania można wyżymać i nie wpłynie to na ich rozmiar
  • Cechuje się wysoką higroskopijnością – wchłania nawet do 25% pary wodnej z otoczenia
  • Odporna na wysoką temperaturę – odzież wykonaną z bawełny można bez problemu prasować w wysokich temperaturach
  • Nie powoduje alergii i nie podrażnia skóry

Krótko o wełnie

Wełna w porównaniu do bawełny jest włóknem pochodzenia zwierzęcego – uzyskuje się ją z owiec, wielbłądów, kóz, lam i królików. Jest ona używana do produkcji ubrań wierzchnich, takich jak płaszcze i grube swetry. Wełniane tkaniny dobrze zatrzymują ciepło, dlatego znakomicie sprawdzają się jako ubrania na porę jesienną i zimową – zauważa ekspert firmy transportowo-handlowej Luskar, która zajmuje się m.in. sprzedażą systemów izolacyjnych wykorzystujących wełniane produkty takich producentów, jak: Isover, Rockwool i Climowool.

Podstawowe różnice w wykorzystaniu wełny i bawełny

Zarówno wełna, jak i bawełna są bardzo pożytecznymi włóknami wykorzystywanymi w wielu dziedzinach gospodarki. Dzięki wełnie możemy ocieplić dom, założyć w zimę gruby sweter, przykryć się kolorowym kocem, a także wykorzystać ją jako dźwiękochłonny wypełniacz w podwieszanych sufitach. Delikatność bawełny przydaje się nie tylko w przemyśle włókienniczym. Służy ona również do produkcji sieci rybackich, filtrów do kawy, materiałów piśmienniczych i opatrunkowych, kosmetyków oraz papieru na banknoty dolarowe.