Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając ciągnik?

Kupno odpowiedniego ciągnika to jedna z podstawowych decyzji, przed którą staje gospodarz. Na dobrze podjętą decyzję przy zakupie powinien składać się szereg czynników, nie tylko finansowych. Warto jest się również dokładnie zastanowić nad tym do czego ciągnik ma nam służyć, ponieważ więcej wymagamy od maszyny, która będzie stanowiła podstawę naszych prac gospodarczych, a mniej od sprzętu przeznaczonego do prac sezonowych.

ciagnik

Moc silnika

Jedną z kluczowych kwestii jest moc silnika, uzależniona od wielkości obszaru, na którym ciągnik będzie pracować. I tak na powierzchnię od 20 do 30 hektarów wystarczy nam traktor o mocy 80-100 KM, jednak jeśli nasze prace obejmują ponad 70 hektarów, wówczas potrzebujemy maszyny o mocy przekraczającej 110 KM, najlepiej w przedziale od 130 do 180 KM.

W przypadku zakupu ciągnika pomocniczego, którego nie planujemy nadmiernie eksploatować, lepiej jest wybrać oszczędniejszy silnik, za to warto zwrócić uwagę na wspomaganie układu kierowniczego, ze względu na konieczność częstego manewrowania pojazdem na niewielkim obszarze.

Jeśli potrzebujemy ciągnika do prac sadowniczych, wówczas kładziemy mniejszy nacisk na moc maszyny – 75 KM w zupełności starczy. Jeśli zdecydujemy się na wybór ciągnika przeznaczonego wyłącznie do zbiorów roślin, to trafimy często na maszyny osiągające moc do 120 KM.

Gdy nasz ciągnik ma służyć do prac na gospodarstwie hodowlanym, to na 50 hektarów sprawdzi się moc 100 KM.

Rodzaj gleby

Praca na ciężkiej i twardej ziemi, czarnoziemach czy też piaskach – każda wymaga innego zapotrzebowania na moc. Rodzaj gleby pozostaje zatem bardzo istotnym czynnikiem w kwestii wyboru ciągnika. Warto tutaj zwrócić uwagę nie tylko na ilość koni mechanicznych, ale też na ilość spalanego paliwa, które w znaczny sposób wpływa na ekonomikę pracy.

Komfort użytkowania

Ergonomiczność to bardzo ważna cecha, którą powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu ciągnika. Właśnie dlatego nie należy kupować w ciemno urządzenia o nawet najdoskonalszych parametrach. Amortyzacja foteli, zautomatyzowana skrzynia biegów czy też klimatyzowana kabina to wcale nie jest zbędny luksus – to naprawdę wpływa na komfort pracy, zwłaszcza podczas wielogodzinnych prac na polu.

Przed zakupem urządzenia z całą pewnością należy rozsiąść się w kabinie i sprawdzić, czy dany model maszyny rolniczej odpowiada nam w 100%.

Systemy bezpieczeństwa

Dobry ciągnik powinien być zaopatrzony w systemy chroniące użytkownika pojazdu. Do najważniejszych niewątpliwie należy wyłącznik bezpieczeństwa, uruchamiający się gdy użytkownik opuszcza fotel urządzenia. Podobnie zawieszenie ciągnika powinno być stabilne i dobrze wyważone.

Wybór miejsca zakupu również nie pozostaje bez znaczenia – istnieje wiele sklepów zajmujących się sprzedażą maszyn rolniczych, jak choćby firma Agromarket Jaryszki, oferująca szeroki wybór maszyn rolniczych. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sklepu, oczywiście uwzględniając wszystkie wymienione warunki, wpływające na dobry wybór ciągnika. Jeśli tylko zostaną spełnione, możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z zakupu.