Czym jest regranulat LDPE?

Jest taka drobna, niepozorna rzecz, która towarzyszy nam każdego dnia i niepostrzeżenie podnosi jakość naszego życia. Materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne życie. Hodujemy pod nim rośliny, przechowujemy żywność, przechowujemy dokumenty… O co chodzi? Oczywiście, o folię! Choć jest niemal zawsze tuż obok, niewiele o niej wiemy. Np. z czego jest zrobiona i w jaki sposób…

regranulat-ldpe

Dwa sposoby pozyskiwania folii

Folia wykonywana jest z polietylenu. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Oznacza się je symbolem PE. Do produkcji polietylenu wykorzystuje się ropę naftową, zaś jego biodegradowalność jest bardzo niska. Wyrzucona przez nas foliowa torebka przetrwa wiele setek lat, zaśmiecając środowisko. dlatego też materiał ten nie należy do najbardziej ekologicznych i wciąż trwają prace nad uczynieniem folii bardziej przyjazną naturze.

W procesie, który w poszczególnych zakładach wygląda nieco inaczej, polietylen powstaje w postaci proszku, który następnie jest granulowany. Tak powstały granulat jest surowcem, z którego produkuje się znaną nam formę folii. Dzieje się to poprzez wtryskiwanie lub wytłaczanie.

Zaletą polietylenu jest możliwość recyklingowania. Proces recyklingu polietylenu jest drugim sposobem uzyskania folii. Odpady plastikowe są gromadzone, przetwarzane, a następnie granulowane. Granulat uzyskany na drodze recyklingu to regranulat LDPE.

Regranulat LDPE – pochodzenie, wygląd i zastosowania

Odpady foliowe, których setki kilogramów produkują codziennie wielkie zakłady produkcyjne i sieci handlowe, zabierają firmy, których specjalizacja to produkcja regranulatu (np. firma Sinoma). Ze zgromadzonych odpadów tworzą one regranulat, który wyglądem przypomina małe tabletki. Jest sypki, co ułatwia jego przechowywanie, transport oraz wydzielanie konkretnej dozy potrzebnej do wyprodukowania folii w określonych kształcie i ilości. Granulat może mieć różne kolory – może być bezbarwny, słomkowy, niebieski… Dla producentów folii ważnym parametrem jest czystość granulatu – im bardziej jest on spójny pod kątem barwy, struktury i składu, tym łatwiej o precyzyjne uzyskanie pożądanych właściwości produkowanej folii.

Zastosowania granulatu LDPE są niemal nieograniczone. Powstają z niego worki na śmieci, siatki na zakupy, elementy maszyn mających styczność z żywnością, pojemniki na wodę i kosmetyki i wiele innych.