Znaczenie rozdrabniaczy do słomy w produkcji brykietu

Słoma, siano, czy trzcina to nic innego jak biomasa, która często niewykorzystana zalega na polach. Jednak przy niewielkich inwestycjach można przerobić względnie niepotrzebny odpad na całkowicie wydajny i wartościowy materiał, jakim jest brykiet. Wiele osób decyduje się na jego kupno już w gotowej postaci, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest stworzenie własnej linii produkcyjnej.

Rozdrabniacz slomy do ciagnika montowany na TUZ

Produkcja brykietu na własny użytek — czy to się opłaca?

Produkcja własnego brykietu, który zapewni zimą możliwość ogrzewania obiektów to rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez wielu rolników. Szczególnie, że materiał do jego produkcji często zalega na polach, a część z nich z chęcią się go pozbywa po okazyjnych cenach. Niezależnie od rodzaju wybranej technologii oraz produkcji na własny użytek, czy z myślą o sprzedaży, konieczne jest zainwestowanie w dwa podstawowe urządzenie, którymi są:

  • rozdrabniacz do słomy,
  • brykieciarka.

Zadaniem rozdrabniarki jest pocięcie słomy na odpowiedniej długości części, które mają zazwyczaj maksymalnie kilka centymetrów. Jest to najważniejszy element całej linii produkcyjnej. Bez niego nie ma możliwości osiągnięcia prawidłowego rozmiaru surowca, z którego powstaje brykiet. Ostatnim etapem jest wykorzystanie brykieciarki, która zamienia przygotowaną sieczkę w gotowy brykiet.

Producenci oferują szereg modeli brykieciarek oraz rozdrabniaczy. Pozwala to na dopasowanie ich do potrzeb i możliwości produkcyjnych. Brykieciarki różnią się przede wszystkim tolerancją wilgotności surowca, co pozwala na stosowanie materiału, którego wilgotność maksymalna wynosi 10%.

Część inwestorów decyduje się na zastosowanie trzeciego elementu, jakim jest osuszacz przyśpieszający wysychanie materiału. Dzięki temu cały proces trwa zdecydowanie krócej, co wpływa na ogólną wydajność procesu produkcyjnego i w związku z tym możliwość uzyskania większego zysku

— zauważa specjalista z firmy DOZAGRO.

Rozdrabniacz do słomy — jak działa najważniejszy elementem instalacji?

Rozdrabniacz słomy jest sprzętem wysoce odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia i przeznaczonym do intensywnego wykorzystania. Producenci w swojej ofercie proponują modele rozdrabniaczy, które różnią się między sobą przede wszystkim wielkością komory załadunkowej słomy oraz sposobem jej cięcia. W przypadku produkcji brykietu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia zapewniającego drobne cięcie z możliwością jego regulacji. Pozwoli to na dopasowanie pociętego materiału do urządzenia zbijającego go
w brykiet.

Czy produkcja własnego brykietu do ogrzewania budynków się opłaca?

Produkowanie brykietu ze słomy na własny użytek to inwestycja opłacalna w szczególności dla dużych gospodarstw, które dysponują odpowiednią ilością materiału przeznaczonego do obróbki. Brykiet powstały ze słomy pozwala na odpowiednie dogrzanie obiektów gospodarczych przy zastosowaniu odpowiedniego pieca. Koszt takiej inwestycji zwraca się zazwyczaj w ciągu kilku lat — jest to jednak uzależnione od indywidualnych czynników takich jak między innymi zapotrzebowanie na ciepło.

śr. ocena 5 / głosów 3