Zastosowanie tworzyw sztucznych poddanych formowaniu rotacyjnemu

Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych to proces, polegający na opracowaniu produktów o pustym wnętrzu, dowolnej wielkości oraz kształcie. Gotowe wyroby znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Mogą przybierać formę pojemników i innych przedmiotów powszechnego użytku. Najpopularniejsze przykłady zastosowania tworzyw formowanych rotacyjnie prezentujemy poniżej.

Zbiorniki

Z uwagi na cechy wyrobów poddawanych formowaniu rotacyjnemu (pusta przestrzeń w środku), wiele z nich jest wykorzystywanych w charakterze zbiorników na materiały i substancje. Przedmioty tego typu osiągają dużą pojemność – nawet do 5000 litrów. Są odporne na uderzenia, zmiany temperatur i chemikalia. Znajdują zastosowanie przy transporcie i magazynowaniu towarów przemysłowych (kontenery, palety, transportery itd.), a także w rolnictwie – przy gromadzeniu paszy czy wody. Sporo zbiorników wchodzi w skład instalacji sanitarnych, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków, studzienki wodomierzowe czy bezodpływowe szamba. Miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania używają ich do przetrzymywania odpadów, soli i piasku.

Elementy pojazdów

Niektóre pojemniki z tworzyw sztucznych znajdują użytek w motoryzacji, jako zbiorniki paliwa, hydrauliczne i wyrównawcze. Ponadto, rotomoulding to idealna metoda produkcji nadkoli, dachów, zderzaków, a także desek rozdzielczych, przewodów wentylacyjnych oraz elementów wykończeniowych w kabinach samochodów. Patrząc szerzej, wyroby z tworzyw sztucznych dostrzeżemy na drodze, jako poszczególne elementy infrastruktury. Chodzi między innymi o wszelkiego typu blokady, pachołki czy ograniczniki.

Produkty ogrodnicze

Do elementów wytwarzanych techniką formowania rotacyjnego zaliczamy szeroką grupę produktów widywanych w domu i ogrodzie.

Należą do nich rozmaite wazony i doniczki, dekoracje i ozdoby, meble ogrodowe oraz studnie. Są one dość tanie, a jednocześnie bardzo proste w utrzymaniu. Stanowią stały element wyposażenia przydomowych podwórzy i tam też najczęściej je znajdziemy – relacjonuje ekspert firmy Rotolution, świadczącej profesjonalne usługi formowania rotacyjnego tworzyw sztucznych.

Produkty rekreacyjne

Rotomoulding sprawdza się doskonale przy produkcji wyposażenia placów zabaw i terenów rekreacyjnych. Odpowiednio uformowane tworzywa są wykorzystywane na przykład przy konstrukcji zjeżdżalni, huśtawek i piaskownic. W ten sposób wytwarza się też plastikowe siedzenia na ławki umieszczane w parkowych alejkach, na stadionach i amfiteatrach. Sporą grupę wyrobów powstałych przy użyciu formowanych tworzyw sztucznych stanowią sprzęty do uprawiania sportów wodnych. Maszyny do rotomouldingu służą produkcji rowerów wodnych, a także odwzorowywaniu kształtów łódek i kajaków.