Zastosowanie tworzyw sztucznych

To, na jakim etapie rozwoju jesteśmy, określamy materiałami, które są najszerzej stosowane i pozwoliły na największy skok w jakości życia. Były m.in. epoki kamienia i brązu; wygląda na to, że obecnie żyjemy w epoce plastiku. Do jakiego stopnia tworzywa sztuczne zmieniły nasze życie? Jakie są ich zastosowania? Czy rzeczywiście plastik jest aż tak ważny?

Tworzywa sztuczne – czyli co?

Najkrócej mówiąc, tworzywa sztuczne to syntetyczne lub półsyntetyczne materiały. Zaliczają się do materiałów organicznych, jak np. drewno, ale różni je sposób pozyskania. Tworzywa sztuczne, w odróżnieniu od wspomnianego drewna czy np. wełny, nie występują w naturze. Inna ich nazwa to  „plastik”. Termin ten pochodzi z języka greckiego i oznacza coś podatnego na formowanie. To właśnie plastyczność, łatwość kształtowania plastiku jest cechą, która zadecydowała o tym, że tworzywa sztuczne podbiły świat.

Gdzie wykorzystujemy tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne są wykorzystywane wszędzie. Nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Nie istnieje branża, która nie czerpałaby (choćby pośrednio) garściami z możliwości, jakie daje plastik. Na dzień dzisiejszy mamy ponad 700 rodzajów tworzyw sztucznych i wciąż trwają prace nad nowymi. Każdy z typów ma nieco inne właściwości, a więc jest odporny na inne czynniki i stanowi odpowiedź na rozmaite potrzeby różnych gałęzi przemysłu oraz nauki.

Przeciętny Kowalski najczęściej dostrzega handlowe zastosowanie tworzyw sztucznych – praktycznie każdy produkt znajduje się w opakowaniu z jakiegoś rodzaju plastiku. Chroni on kupowane artykuły przed zepsuciem. Jest to szczególnie ważne w przypadku leków – odpowiednie opakowanie pozwala im zachować wszystkie właściwości. Przemysł opakowań to gałąź, w której wykorzystuje się najwięcej plastiku. Drugie miejsce przypada branży budowlanej. Wykorzystuje ona szczelność, właściwości izolowania ciepła oraz prądu, żywotność oraz odporność na ogień czy wodę – te cechy plastiku czynią go idealnym materiałem do wyrobu instalacji czy elementów wykończeniowych używanych w budownictwie. Ich wytwarzaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy, jak np. Anbi-Tech.

Także przedstawiciele branży motoryzacyjnej prześcigają się w tym, aby wykorzystać wszystkie możliwości tworzyw sztucznych. Nowoczesne samochody są w dużej mierze wykonane z plastiku. To sprawia, że są lżejsze i bezpieczniejsze, a także bardziej oszczędne i ekologiczne.

Po tworzywa sztuczne sięgają także projektanci urządzeń elektrycznych i elektroniki. Plastik pozwala niemal dowolnie kreować ich design, sprzyja także miniaturyzacji. Jest to korzystne zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

To tylko niektóre zastosowania tworzyw sztucznych – te, które są najbliżej nas na co dzień. Tak naprawdę jest ich nieskończenie wiele i tylko od ludzkiej pomysłowości zależy, do jakiego stopnia plastik wpłynie na poprawę jakości naszego życia.