Czy zastosowanie atrap kamer monitoringu to dobry pomysł?

Świadomość bycia obserwowanym może skutecznie odstraszyć złodziei z posesji. Z tego powodu właściciele domów coraz częściej decydują się na zamontowanie systemu monitoringu. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Alternatywą może być zastosowanie atrap kamer.

Działanie atrap kamer

Rozwiązanie, jakim są atrapy kamer ma na celu zniechęcenie potencjalnego przestępcy do popełnienia czynu zabronionego, w tym kradzieży. Kluczem do sukcesu jest profesjonalny wygląd urządzenia, które nie będzie wzbudzało podejrzeń. Atrapy stosuje się w wielu miejscach i często z powodzeniem zastępują prawdziwy system monitoringu.

-Monitoring potrzebny jest przede wszystkim, by ochronić budynki lub konkretne wnętrza przed dewastacją i kradzieżami. Niestety, nie każdego stać na dobry system, ponieważ jego zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Na szczęście nie oznacza to, że nie ma obniżenie kosztów ochrony swojego mienia. Świetną alternatywą w wielu przypadkach są atrapy kamer – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę SNAPVISION.

Sposoby zastosowania

Aby sztuczne kamery mogły pełnić swoje funkcje, muszą nie tylko wyglądać jak prawdziwe, ale też być odpowiednio stosowane. Najpopularniejszą formą ich wykorzystania jest zastąpienie nimi nadmiarowych kamer. Położenie można określić poprzez analizę planu rozmieszczenia działających kamer i monitorowanego przez nie obszaru. Jeśli pokrywają się ze sobą w znacznym stopniu, to warto część nich zastąpić atrapami, by nie tworzyć luk w pasie ochronnym.

Rzadziej spotykanym sposobem wykorzystania atrap kamer jest tworzenie fałszywych pasów zabezpieczeń. W tym przypadku zastępuje się atrapami jeden z elementów systemu ochrony posesji, w skład którego wchodzić mogą:

  • kamery wideo obserwujące teren za ogrodzeniem,
  • czujniki ruchu,
  • bariera podczerwieni,
  • czujniki zbicia szkła w oknach,
  • kamery wideo wewnątrz budynku.

Atrapą można zastąpić kamerę, w której zasięgu jest teren za ogrodzeniem, ponieważ kolejne elementy wykryją obecność intruza.

Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie atrap wymaga wcześniej opracowanego planu, opartego na wielu czynnikach, jednak w przypadku niskiego budżetu mogą stanowić całkiem interesującą opcję dodatkową.