Zamki elektroniczne czy mechaniczne? Na co się zdecydować?

Montaż zamka szyfrowego zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa i zwalnia z konieczności używania tradycyjnego klucza. Stosowanie takich zamków umożliwia dowolne przyznawanie dostępu różnym użytkownikom, a także, w razie potrzeby, jego szybkie i proste ograniczenie.

Zamek szyfrowany otwiera się najczęściej za pomocą kodu dostępu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ALTline. Mechaniczne zamki szyfrowe przywołują skojarzenia z zabezpieczeniami stosowanymi w sejfach, natomiast bardziej nowoczesne zamki elektroniczne, to popularne rozwiązanie wykorzystywane w biurach, szafkach pracowniczych czy pokojach hotelowych.

Elektroniczne zamki szyfrowe

Do niekwestionowanych zalet elektronicznych zamków szyfrowych należy łatwość obsługi. Do otwarcia takiego zamka wystarczy wprowadzenie kodu, zaś jego zatrzaśnięcie następuje automatycznie, wraz z zamknięciem drzwi.

Zamki tego typu można też bardzo łatwo przeprogramować, a więc zmienić kod w celu ograniczenia dostępu osobom, które używały zamka wcześniej. Niektóre modele zamków elektronicznych posiadają dodatkowe zabezpieczenia przeciwwłamaniowe.

Szyfrowe zamki mechaniczne

Zamki mechaniczne są nieco trudniejsze w obsłudze, co może być uznawane jednocześnie za wadę, jak i zaletę. Tu nie wystarczy znajomość kodu, ale całej kombinacji niezbędnej do jego uruchomienia. Właśnie z tego powodu mechaniczne zamki szyfrowane strzegą miejsc wymagających najwyższego stopnia ochrony, np. szaf do przechowywania poufnych dokumentów czy schowków na broń.

Mechaniczne zamki szyfrowe są trwalsze i wytrzymalsze od elektronicznych, ich instalacja nie wymaga dodatkowego okablowania, ponieważ nie jest potrzebne żadne dodatkowe zasilanie.

Zamek elektroniczny czy mechaniczny?

Jednoznaczne uznanie jednego typu zamka szyfrowego za lepszy jest niemożliwe. Podejmując decyzję o wyborze zamka mechanicznego lub elektrycznego, musimy kierować się przede wszystkim jego planowanym wykorzystaniem.

Zamki elektroniczne to dobre rozwiązanie dla drzwi używanych często i przez wielu użytkowników. Zamek mechaniczny stanowi solidne zabezpieczenie miejsc szczególnie strzeżonych o mocno ograniczonym dostępie.