Zalety stosowania siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne, nazywane inaczej cylindrami hydraulicznymi, to urządzenia przeznaczone do różnego typu układów. Zamieniają one energię płynu pod ciśnieniem na energię mechaniczną, a ta wprawia tłok hydrauliczny w ruch. Siłowniki hydrauliczne mają wiele zastosowań, m.in. w przemyśle i budownictwie. Jakie są ich rodzaje, jak są zbudowane i co wyróżnia siłowniki hydrauliczne – jakie są zalety ich stosowania?

silownik-hydrauliczny

Rodzaje siłowników hydraulicznych i ich budowa

Wszystkie siłowniki hydrauliczne skonstruowane są w podobny sposób. Różnice odnoszą się do sposobu pracy, jaką wykonują. Wyróżniamy siłowniki jednostronnego działania, dwustronnego działania, z jednostronnym lub dwustronnym łożyskiem, siłowniki teleskopowe, tandemowe, podwójne, obrotowe i wahadłowe. Jak wspomnieliśmy we wstępie, każdy siłownik wykonuje to samo zadanie: przekształca energię sprężonej cieczy w energię mechaniczną. Tą cieczą jest najczęściej olej o odpowiedniej gęstości i lepkości, woda lub specjalne emulsje. Budowa siłowników nie jest skomplikowana: jego korpus to cylinder, w którym znajduje się tłok otoczony uszczelką. Do tłoka mamy dołączone tłoczysko (element o mniejszej średnicy), które ma za zadanie przenosić siły z przesuwającego się tłoka na kolejny element, czyli na przykład ramię dźwigu. Tłoczyska mogą mieć różne rodzaje końcówek, na przykład nakręcane, wkręcane, czy spawane. Dodatkowym wyposażeniem siłownika hydraulicznego mogą być zawory zwrotne bliźniacze sterowne, zawory nabojowe, a także czujniki do pomiaru drogi wysuwu tłoczyska.

Zalety siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne to niewiarygodnie wydajne przekaźniki mocy z kilku powodów – mówi nam przedstawiciel firmy WROPOL ENGINEERING z województwa dolnośląskiego.

Po pierwsze możemy nimi bardzo dokładnie sterować, konstrukcja jest prosta, urządzenie w prosty sposób możemy uruchomić, zatrzymać, przyspieszać jego pracę lub zwalniać. Po drugie, prosty siłownik hydrauliczny to układ płynny. Nie ma tu na przykład kłopotliwych kół zębatych. Siłowniki hydrauliczne doskonale radzą sobie z ogromnym zakresem obciążeń. Zapewniają nam stałą siłę nacisku, niezależnie od zmian prędkości. To rozwiązanie ekonomiczne. Konserwacja siłowników hydraulicznych jest dużo prostsza w porównaniu np. do systemów elektrycznych, jest w nich mniej części ruchomych. Ostatnią, bardzo ważną zaletą siłowników hydraulicznych jest bezpieczeństwo: siłownik hydrauliczny nie powoduje iskier, a więc śmiało może być wykorzystywany do prac w zakładach chemicznych, czy kopalniach. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza że firmy zajmujące się nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie hydrauliki siłowej dają nam możliwość zaprojektowania własnego cylindra hydraulicznego.