Zalety korzystania z systemów wentylacji mechanicznej

Dla współczesnego budownictwa typowa jest energooszczędność. Budynki energooszczędne słynną z wysokiej szczelności bryły, a ta wymaga nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Wśród nich wymienić można m.in. system wentylacji mechanicznej, który coraz częściej wypiera wentylację grawitacyjną. Sprawdźcie, jakie są zalety systemów wentylacji mechanicznej.

wentylacja-mechaniczna

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna, odwrotnie, niż stosowana w większości obiektów mieszkalnych wentylacja grawitacyjna, zapewnia stałe dostarczanie świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń, bez względu na panujące aktualnie warunki pogodowe. Ponadto, wentylacja mechaniczna jest odpowiedzialna również za odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz.

Jak zauważają specjaliści z firmy MIR , w polskich gospodarstwach domowych mamy do czynienia zwykle z wentylację grawitacyjną. Ma ona jednak ma pewne minusy. Przede wszystkim, gdy różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku nie jest odpowiednia, to taka wentylacja nie działa. Co więcej, wentylacja grawitacyjna nie jest wydajna latem, a zimą może mieć wpływ na straty ciepła. W związku z tym, o znacznie lepszym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej.

Jeśli zdecydujecie się na wentylację mechaniczną, to jakość powietrza w waszym domu nie będzie już uzależniona od pogody – w jej przypadku przepływ powietrza zapewniany jest przez wentylatory. Dzięki temu ryzyko pojawienia się zawilgocenia i zagrzybienia zniknie, a tym samym poprawi się samopoczucie mieszkańców. Jeśli dodatkowo centralę wentylacyjną wyposaży się w wymiennik ciepła, to znacznie obniżą się koszty eksploatacji całej instalacji.

Jak działają systemy wentylacji mechanicznej?

Podstawowy system wentylacji mechanicznej składa się z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych. Przy ich pomocy dostarczane jest świeże powietrze, a następnie na zewnątrz odprowadzane jest to już zużyte. W centrali wentylacyjnej znajdują się dwa wentylatory, które wprawiane w ruch przez powietrze wywołują jego obieg w systemie. Co istotne, intensywność tego procesu można dopasować względem własnych potrzeb.

Ponadto, jeśli centralę wentylacyjną wyposaży się dodatkowo w wymiennik ciepła, to możliwe będzie także korzystanie z rekuperacji, czyli wymiany ciepła między nawiewanym i wywiewanym strumieniem powietrza.

Zalety wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej może przynieść wam naprawdę wiele korzyści. Do jej największych zalet można zaliczyć:

  • możliwość dostosowywania intensywności,
  • stałe dostawy świeżego powietrza,
  • koniec z przeciągami i koniecznością otwierania okien (można zamontować część takich, których nie można otwierać – zmniejszy to straty ciepła),
  • brak tworzącej się pleśni,
  • eliminacja hałasów dochodzących z zewnątrz,
  • możliwość dołączenia wymiennika ciepła,
  • brak konieczności budowy kominów.

Jak widać, wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem znacznie lepsze od wentylacji grawitacyjnej. Warto więc rozważyć wprowadzenie jej do swojego domu.

śr. ocena 5 / głosów 5