Wyroby z granulatu gumowego. Przegląd rozwiązań

Co łączy samochody, maszyny rolnicze, boiska i zakłady produkcyjne? Chociaż na pierwszy rzut oka nic, w każdej z tych sytuacji wykorzystano… wyroby z granulatu gumowego. Nadzwyczaj elastyczne, wytrzymałe i odporne nie tylko na temperatury, ale także kwasy i toksyczne substancje, znajdują zastosowanie w wielu branżach i sytuacjach. Bez nich niejedna maszyna czy powierzchnia nie funkcjonowałaby sprawnie. Jakie więc elementy mogą się przydać Tobie?

Jakie są wyroby z granulatu gumowego?

Granulat gumowy jest nadzwyczaj funkcjonalny i uniwersalny. Z tego względu stosuje się go w praktycznie każdej branży, a jego możliwości są nieograniczone. Wyroby z tego tworzywa powstają z reguły z mieszanek kauczuku, w tym NR, SBR czy FKM. Jakie ich typy są najpopularniejsze?

  • Płyty i krawężniki – można je dobrać w preferowanych wymiarach i kolorach. Są wykorzystywane jako nawierzchnie boisk, placów zabaw czy tarasów. Pełnią także funkcje dekoracyjne, uatrakcyjniając każde otoczenie. Ponadto mogą występować jako podesty np. w zakładach produkcyjnych.
  • Ssawki gumowe – ich głównym zadaniem jest izolowanie rozmaitych powierzchni. Zapewniają stabilizację w określonych elementach urządzeń, w dodatku umożliwiają przenoszenie przedmiotów bez ryzyka ich uszkodzeń.
  • Przelotki, przepusty, odgiętki, złącza i pierścienie uszczelniające – te wyroby z granulatu gumowego są najczęściej stosowane w elektrotechnice.
  • Wkładki do sprzęgieł – to bardzo ważna część sprzęgieł typu HRC. Jest w nich wymagana dokładna precyzja, a przenoszone w nich momenty muszą mieć wysokie wartości. Dlatego wkładki powinny być jak najwyższej jakości.

Granulat gumowy cechują duża solidność, wytrzymałość i trudnopalność. Ponadto jest on odporny na warunki atmosferyczne, zmiany temperatur, kwasy i oleje. Dlatego powstają z niego także:

  • zderzaki gumowe,
  • części do pomp,
  • uszczelki dla górnictwa,
  • wyroby dla przemysłu spożywczego, budownictwa, drogownictwa i rolnictwa.

Jak znaleźć dobrej jakości wyroby z granulatu gumowego?

Wyroby tego typu powinno się kupować u sprawdzonych producentów, którzy mają bogaty asortyment. Ta jest w przypadku firmy PIONIER Jawor Sp. z o.o., oferującej wyroby gumowe oraz gumowo-metalowe, które powstają z kauczuku różnego rodzaju. Ponadto przedsiębiorstwo uzyskało certyfikat systemu zarządzania jakością nadany przez Det Norske Veritas.

Dobrej jakości wyroby tego typu są także niewrażliwe na ścieranie, promieniowanie ultrafioletowe, mają nawet właściwości dźwiękoizolacyjne. Warto więc stawiać na elementy jak najwyższej jakości.

śr. ocena 0 / głosów 0