Jak zdobyć tanie bilety na prom?

Organizacja międzynarodowego przewozu towarów nie należy do zadań łatwych. Planując transport, spedytor zawsze musi brać pod uwagę złożoność całego procesu i być zorientowany na dwa najważniejsze cele: bezpieczne i terminowe dostarczenie towaru na miejsce oraz możliwie jak najmniejsze koszty całego przedsięwzięcia.

Europejskie przeprawy promowe

Spedycja morska na trasach europejskich to przede wszystkim transport promowy – mówi specjalista z firmy BOTRANS. Z punktu widzenia polskich firm, zajmujących się wymianą handlową na skalę całego kontynentu, najważniejsze kierunki, wymagające przeprawy promowej to Anglia i Szwecja. Są to jednocześnie trasy najbardziej oblegane, a zakup biletu w najkorzystniejszej cenie wymaga doskonałej logistyki.

Obecnie możemy cieszyć się bardzo dużą dostępnością przepraw promowych do krajów zamorskich.  Spedytorzy decydują się na ten rodzaj transportu zamiast standardowych rozwiązań, jakim jest transport drogowy, nie tylko w sytuacji, gdy przeprawa jest jedynym rozwiązaniem.

Wybór promu to świetna opcja do przewozu towarów ponadgabarytowych i niebezpiecznych, pozwala ponadto uniknąć rozmaitych niespodzianek, które mogą spotykać kierowców na drogach – weźmy na przykład problemy, z jakimi w ostatnich latach mierzą się przewoźnicy na trasie Anglia-Francja. Ryzykowną jazdę Eurotunelem można zamienić na wygodniejszą przeprawę, korzystając z promów P&O Ferries albo DFDS Seaways.

Jak zdobyć tani bilet na prom?

Kluczową strategią dla oszczędności w logistyce jest planowanie, a najlepszym sposobem szukania oszczędności jest odpowiednio wczesna rezerwacja przeprawy. Ceny biletów rosną wraz ze zbliżaniem się momentu podróży, co jest zresztą zasadą obowiązującą we wszystkich gałęziach transportu. Pamiętaj więc, żeby zarezerwować bilet na prom odpowiednio wcześniej.

Kolejną ważną kwestią jest wybór armatora. Większość tras europejskich obsługiwanych jest przez więcej niż jednego przewoźnika. Wybór najkorzystniejszej oferty powinien być więc uzasadniony porównaniem odstępnych możliwości. Dokonując takiego porównania, należy brać pod uwagę nie tylko cennik, ale też możliwości danego armatora, szczególnie w sytuacji, gdy przewozimy ładunek o niestandardowych gabarytach.

Świetnym narzędziem, które pomaga zorientować się w ofercie armatorów, są internetowe systemy rezerwacji, udostępniane przez niektórych spedytorów (np. BOTRANS). Korzystając z nich, po wpisaniu planowanej trasy przeprawy i charakterystyki ładunku od razu widzimy, z którymi przewoźnikami możemy planować podróż.

Współpraca z firmami, które profesjonalnie zajmują się spedycją promową, ma więcej zalet. Po pierwsze, doświadczeni specjaliści służą radą odnośnie przewozu, co jest bezcenne zwłaszcza dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z transportem międzynarodowym. Po drugie, przedsiębiorstwa z dłuższym stażem w transporcie promowym mogą niekiedy negocjować ceny z armatorami, co dla ich klientów oznacza uzyskanie preferencyjnych cen biletów.