Zalety transportu drogowego

Transport drogowy to gałąź transportu bazująca na przewozach lądowych, z wykorzystaniem nawierzchni bitych, szosowych i gruntowych. Usługi transportu drogowego świadczą wyspecjalizowane firmy przewozowe, dysponujące profesjonalnymi pojazdami i niezbędnymi uprawnieniami. Jakie są zalety spedycji z wykorzystaniem samochodów dostawczych? Najważniejsze z nich prezentujemy poniżej.

Po pierwsze, dostępność

Niewątpliwą zaletą transportu drogowego jest jego dostępność. Każda firma spedycyjna dysponuje własną flotą pojazdów kołowych, co umożliwia organizację przewozów praktycznie od ręki.

Gęsto rozbudowana sieć dróg krajowych i międzynarodowych pozwala na dowiezienie ładunku do niemal każdego celu na lądzie, gdzie nie mają dostępu koleje czy statki. Taka forma transportu sprawdza się doskonale zwłaszcza przy zleceniach w systemie door-to-door, kiedy to dana paczka ma dotrzeć wprost pod drzwi odbiorcy – relacjonuje ekspert firmy Raffo, krajowego przedstawiciela międzynarodowej sieci kurierskiej OCS

Po drugie, organizacja

Spedycja drogą lądową słynie z nadzwyczajnej organizacji. Proces planowania rozpoczyna się już na etapie wyboru środka transportu, dopasowanego do wymagań danego towaru i typu przewozu – drobnicowego, cargo czy dedykowanego. Przesyłka jest należycie zabezpieczana, a trasa podróży dokładnie analizowana, z precyzyjnym ustaleniem odległości, rozpoznaniem ukształtowania terenu, napotykanych obiektów infrastrukturalnych (mostów, tuneli itd.) oraz potencjalnych przeszkód. Lokalizację samochodu można śledzić na bieżąco, korzystając z urządzenia GPS. Dzięki temu znamy dokładne miejsce położenia przesyłki.

Po trzecie, cena

Firmy spedycyjne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, czyniąc oferty przewozowe przystępniejszymi cenowo. Mimo to, transport drogowy wciąż należy do tych z kategorii najtańszych. Opłaca się go stosować przy mniejszych odległościach, jak również przy przewozach międzynarodowych na terenie Europy. W przypadku spedycji międzykontynentalnej – wymagającej przebycia akwenów – sam transport drogowy oczywiście nie wystarczy. To w zasadzie jedyne ograniczenie, z jakim możemy mieć do czynienia. Wówczas są jednak alternatywy, w postaci transportu morskiego i lotniczego.

Czy to się opłaca?

Odpowiadając na pytanie – oczywiście, że tak! Wielu zalet transportu drogą lądową dowiedliśmy powyżej. Udogodnienia w zakresie dostępności, organizacji przewozu i ceny za usługę sprawiają, że przewozy drogowe cieszą się niesłabnącą popularnością. I nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Międzynarodowe sieci kurierskie takie jak OCS, dbają o zadowolenie klientów i terminowe dostarczanie przesyłek. Wpływa to na ich dobrą opinię, a także na ogólne pozytywne postrzeganie spedycji samochodowej.