Taśmy transportujące w systemach transportu wewnętrznego

Dobrze dopracowany i wyposażony system transportu wewnętrznego jest kluczowy dla efektywnej produkcji i czasowych dostaw. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć strat związanych z zagubieniem partii materiałów, uszkodzenia w trakcie transportu czy rozładunku. Taśmy transportujące pełnią jedną z ważnych funkcji w systemach transportu wewnętrznego i znajdują zastosowanie prawie w każdej gałęzi przemysłu.

Rodzaje taśm transportujących

Przemysł nieustannie się rozwija i wymaga niestandardowych rozwiązań. W odpowiedzi na rosnące potrzeby zakładów zajmujących się szeroko rozumianą produkcją powstały taśmy transportujące, które pozwalają unikać przestojów i opóźnień – informuje ekspert z firmy Potyrała.

W zależności od charakterystyki działania firmy pomocne będą inne taśmy produkcyjne. Innego rodzaju instalacji będzie wymagał przemysł ciężki, a innego spożywczy. Inne są też normy i standardy budowy poszczególnych systemów transportujących. Przykładowo taśmy PU ze względu na odporność na działanie chemikaliów i tłuszczy, a także na swoją elastyczność są dopuszczone do pracy z żywnością. Podobnie taśmy teflonowe, które są trwałe, łatwe w czyszczeniu. Inne taśmy transportujące to PCV, silikonowe, gumowe czy modularne. Różnią się materiałem, z którego są wykonane, a te wyróżnia z kolei stopień plastyczności, wydzielanego hałasu i łatwości w czyszczeniu. Taśmy można doposażyć w profile czy burty, a także nakładki, które zabezpieczą dodatkowo transportowany towar.

Zastosowanie taśm transportujących

Taśmy transportujące są bardzo popularne nie tylko w przemyśle. Spotykasz je za każdym razem, kiedy robisz zakupy w dyskoncie. Przy kasie, kiedy wykładasz towar, to robisz to właśnie na taśmę transportującą, która jest bezpieczna dla żywności, nie hałasuje i łatwo się ją czyści. Jest to przykład jednej z najprostszych konstrukcji. W przemyśle taśmy mogą pełnić wiele funkcji. Niekiedy wyłożone na taśmach towary przechodzą kontrolę jakości – np. produkty spożywcze. W wielu miejscach taśmy sprawdzają się świetnie w systemach efektywnego montażu. Można na nich sortować towary, poddawać kontroli, uzupełniać o części. A także po prostu transportować, jak np. w przemyśle wydobywczym, w którym towar ładowany jest na taśmę i transportowany na kolejne poziomy. Taśmy znajdują szerokie zastosowanie i stąd też wiele modeli dostępnych u producentów. Nie musisz się w nich orientować, wystarczy, że zwrócisz się do dystrybutora z prośbą o montaż systemu transportu wewnętrznego z taśm transportujących i określisz, czym się zajmujesz, a na pewno doradzą, jakie komponenty wybrać.

śr. ocena 5 / głosów 6