Przewóz  busami na terenie krajów Unii Europejskiej. Jakiej firmie warto zaufać?

Coraz częściej podróżujemy po Europie, zarówno w celach turystycznych czy edukacyjnych, jak i zarobkowych. Nie wszyscy lubią i mogą – ze względów zdrowotnych – latać samolotem. I też nie zawsze jest taka potrzeba, jeśli odległości nie są duże. Dobrą alternatywę stanowią busy jeżdżące do krajów Unii Europejskiej. Czym się kierować, wybierając firmę przewozową?

transport-busem

Przede wszystkim warto się upewnić, czy dany przewoźnik trudniący się przewozem busami na terenie krajów Unii Europejskiej ma licencję transportową i czy jego kierowcy spełniają wymogi kierowców zawodowych. Posiadanie zezwolenia na linię regularną będzie dodatkowym atutem. Jak zawsze warto też zasięgnąć opinii podróżujących daną linią znajomych i sprawdzić wypowiedzi na forach w internecie.

Wymagania formalne

Licencja na transport to podstawowy dokument związany z międzynarodowym przewozem drogowym osób na terenie Unii Europejskiej. Przewoźnicy zajmujący się przejazdami busami po krajach UE zwracają się o licencję do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, a Biuro ds. Transportu Międzynarodowego tę licencję wydaje.

By ją otrzymać, należy spełnić szereg warunków. Posiadanie licencji jest potwierdzeniem renomy firmy – mówi ekspert z firmy  Max-Trans, która przewozi klientów busami do Niemiec, Belgii i Holandii.

Do tych warunków należą między innymi:

  • nieposzlakowana opinia firmy,
  • posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych,
  • dysponowanie funduszami lub zabezpieczeniem majątkowym w wysokości: 9.000 euro (w celu nabycia pierwszego pojazdu z przeznaczeniem do transportu drogowego) i 5.000 euro (w celu zakupienia każdego kolejnego pojazdu o ww. przeznaczeniu),
  • dysponowanie prawnym tytułem pozwalającym na zarządzanie pojazdami samochodowymi,
  • zatrudnianie pracowników zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez ustawę o transporcie drogowym.

Niedzielni przewoźnicy kontra prawdziwi profesjonaliści

Kolejne, co warto sprawdzić nim wsiądziemy do busa na terenie Unii Europejskiej, to częstotliwość przejazdu w interesującym nas kierunku. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że przewoźnik, który stale porusza się po określonej trasie  zna ją najlepiej, dzięki czemu przewiezie nas szybciej i bezpieczniej. W tym przypadku specjalizacja, na przykład przewozy busami do Niemiec zawsze popłaca. Firmy, które zapewniają dojazd według ustalonego rozkładu jazdy i stałych przystanków, muszą postarać się o zezwolenie Głównego Inspektora Transportu Drogowego na linię regularną. Jeśli przewozy odbywają się raz na jakiś czas, zezwolenie nie jest potrzebne, wystarczy, że firma wypełni formularz zwany INTERBUS.

śr. ocena 5 / głosów 5