Pakowanie i zabezpieczanie w transporcie morskim

Obecnie istnieje wiele możliwości dotyczących przewozu towarów i ładunków. Ciągle kwitnie transport samochodowy, a ponadto wykorzystuje się pociągi oraz samoloty. Jednak nieustannie dużym zainteresowaniem cieszy się transport morski. Wpływa na to fakt, że statkami można przewozić ładunki znacznych rozmiarów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich właściwe pakowanie oraz zabezpieczanie.

Na co należy zwrócić uwagę podczas pakowania towarów przeznaczonych do transportu morskiego?

Warunki na morzu wymagają tego, aby ładunek był odpowiednio przygotowany jego transportem. Tylko to gwarantuje, że dotrze do celu w nienaruszonym stanie.

Opakowanie ładunku powinno być solidne, ale musi zabezpieczać też towar przed szeregiem czynników. Na morzu panuje większy poziom wilgoci, powietrze jest zasolone, a temperatury charakteryzują się dużymi amplitudami. Opakowanie musi chronić przed szkodliwym działaniem tych czynników. Poza tym powinno być na tyle wytrzymałe, aby stanowić zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Do pakowania towarów, które mają wyruszyć w drogę przez morze, wykorzystuje się skrzynie. Są one następnie umieszczane w kontenerach. Chcąc zadbać o ich stabilność, stosuje się specjalne powietrzne poduszki sztauerskie.

Transport morski jest ciągle wykorzystywany przez wiele przedsiębiorstw. Drogą morską można przewieźć naprawdę duże ładunki, takie jaki ciężki sprzęt i maszyny – i to za jednym razem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod oraz rozwiązań nie należy obwiać się o to, że zostaną one uszkodzone podczas transportu – mówi ekspert z firmy INTER-TECH.

Co wykorzystuje się do pakowania i zabezpieczania ładunków w transporcie morskim?

Aby przetransportować przez morze maszyny i większe urządzenia, trzeba właściwie zaplanować realizację takiego przedsięwzięcia oraz zdać się na pomoc fachowców.

Ocenią oni i zmierzą wielkość sprzętów, a następnie zajmą się przygotowywaniem odpowiednich rozwiązań. Wybrane zostaną właściwe środki zabezpieczające. Najczęściej stosuje się papier, folię, smary antykorozyjne oraz pochłaniacze wilgoci. Konieczne jest także zastosowanie skutecznych zabezpieczeń mechanicznych. W skrzyniach, w których znajdą się maszyny, można umieścić też wskaźniki przechyłu, temperatury oraz wilgotności, a także czujniki udarowe.

Pakowanie w transporcie morskim oraz zabezpieczanie towarów to procedury, które mają kluczowy wpływ na to, czy ładunki dotrą do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, sprzętów oraz urządzeń, które będą wykorzystywane w fabrykach czy zakładach produkcyjnych.

śr. ocena 20 / głosów 1