Jak znaleźć dobrą firmę transportową?

Transport to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki – jej istotność polega na tym, że dzięki niej pozostałe branże również mogą się rozwijać. Bez dobrego transportu nie ma możliwości prowadzenia wymiany handlowej czy produkcji towarów. Na polskim rynku zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego oraz Biura ds. Transportu Międzynarodowego funkcjonuje około 240 tysięcy firm transportowych, z czego znaczna większość zajmuje się przewozem osób. Tak bogaty wybór może stanowić poważny problem, przy wyborze jednego usługodawcy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty jednego z nich?

Zakres usług

Nie każda firma jest w stanie podjąć się naszego zlecenia. Przykładowo – niektórzy przewoźnicy specjalizują się w wykonywaniu kursów na wyznaczonych trasach, inni zaś oferują wynajem pojazdów. Różne są również obszary działania – krajowy oraz zagraniczny. Zanim zdecyduje się na kontakt z daną firmą, upewnijmy się, że oferowane przez nią usługi będą odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Flota pojazdów

Flota pojazdów to kluczowy element działalności firm transportowych – bez niej działalność przewozowa jest po prostu niemożliwa. Flota każdego przewoźnika jest nieco inna od pozostałych, różnią się one nie tylko liczebnością pojazdów, ale również ich specyfiką, między innymi ilością miejsc oraz rodzajem wyposażenia na pokładzie pojazdu. Koniecznie powinniśmy zwrócić na tę kwestię uwagę – wynajmowanie autokaru liczącego kilkadziesiąt miejsc dla za zaledwie kilkuosobowej grupy pasażerów będzie zbyt dużym kosztem.

Niezbędne pozwolenia i certyfikaty

Każda firma trudniąca się transportem, powinna dysponować odpowiednimi licencjami, uprawniającymi ją do prowadzenia działalności w branży – wyjaśnia przedstawiciel firmy Emka TransDotyczy to również poszczególnych kierowców. Przed skorzystaniem z usług firmy powinniśmy zapytać o okazanie tych dokumentów.

Doświadczenie na rynku

Zazwyczaj firmy obecne w branży od dłuższego czasu wzbudzają większe zaufanie, niż te dopiero stawiające pierwsze kroki. Dlaczego? Ponieważ zwykle wychodzimy z założenia, że rynek skutecznie weryfikuje jakość usług – skoro dana firma utrzymuje swoją pozycję i sprawnie funkcjonuje, to oznacza, że wykazuje ona profesjonalne podejście do klienta. Najprostszą metodą sprawdzenia, czy dana firma przewozowa zasługuje na nasza uwagę jest zatem sprawdzenie, od jak dawna istnieje w branży. Oczywiście, nie oznacza to, że powinno się na starcie wykluczać firmy młodsze. Nierzadko oferują one usługi na tym samym poziomie, ale w dużo atrakcyjniejszych cenach.

śr. ocena 5 / głosów 6