Jak zabezpieczyć ładunek w transporcie?

Transport ładunków nie zawsze przebiega standardowo. Tym bardziej, jeśli masz do czynienia z maszynami i urządzeniami, takimi jak na przykład taśma produkcyjna. Przewóz jednak bywa konieczny – przede wszystkim podczas relokacji zakładu lub hali. W tym przypadku zabezpieczenie ładunków tego typu musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Jak więc to wygląda w praktyce?

Zabezpieczanie ładunku w transporcie – jak to wygląda?

Zabezpieczenie niestandardowego ładunku w transporcie powinno być przeprowadzane na podstawie wcześniej wykonanego projektu. Rzetelna ocena techniczna bywa nieunikniona – tym bardziej analiza ryzyka. Dzięki temu towar jest nienagannie przygotowany i nie musisz się obawiać, że ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu.

Do zabezpieczenia ładunku w transporcie bardzo często są wykorzystywane specjalne opakowania. Wykonane z wyselekcjonowanych materiałów, cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a nawet biologiczne. Jest to szczególnie cenne w przypadku transportu na znaczne odległości.

Opakowania muszą być dopasowane do rodzaju ładunku. Dobierane według masy, rozmiaru i kształtu, chronią go w solidny sposób. Ponadto wiele z nich jest niewrażliwych na działanie warunków atmosferycznych i zmienne temperatury. Opakowanie powinno też chronić przed wstrząsami i drganiami.

Często w transporcie są pomocne specjalistyczne skrzynie – nawet w wersji drewnianej. Nierzadko wykorzystuje się też podesty, palety, stojaki i kratownice. Dodatkowym zabezpieczeniem ładunku są folie aluminiowe lub termokurczliwe, folie stretch i plandeki. Niektórzy stosują nawet oleje antykorozyjne. Czasami jest konieczna podwójna ochrona w formie pasów, mat antypoślizgowych czy pianek.

Co trzeba wiedzieć o zabezpieczeniu ładunków podczas transportu?

Do transportu maszyn, urządzeń, linii i podobnych ładunków są przeznaczone różne pojazdy – w tym dźwigi, naczepy, rolki transportowe, wózki jezdniowe i widłowe. Jak mówi specjalista z firmy INTER-TECH, te środki transportu są obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowanych operatorów i kierowców ze stosownymi uprawnieniami.

Nie każdy też wie, że przedsiębiorstwa, które oferują relokacje linii produkcyjnych i zakładów, świadczą też zaawansowany transport ładunków. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i gwarancja profesjonalnie wykonanej pracy. Dzięki temu Twoje maszyny są bezpieczne i przewożone zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi normami. Fachowcy zazwyczaj sporządzają również rzetelną dokumentację z procesu pakowania i transportu.

śr. ocena 0 / głosów 0