Jak wybrać wózek transportowy dla firmy?

Wózki transportowe z pozoru proste sprzęty. Z pozoru, bowiem wybranie jednego spośród bardzo bogatej oferty producentów jest zadaniem niezwykle trudnym. Ale warto podjąć ten trud, bowiem wózek jest w stanie znacznie ułatwić pracę w wielu dziedzinach.

wozek-magazynowy

Czym jest wózek transportowy?

Dla wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, wyjaśnimy, czy tak w ogóle jest wózek transportowy. Mianowicie jest to napędzany ręcznie lub za pomocą silnika pojazd, przeznaczony do przewożenia towarów o znacznej masie lub gabarytach, bądź też większej ilości mniejszych towarów.

Wykorzystywane są one w miejscach takich jak sklepy, magazyny, warsztaty, często stanowią element wyposażenia firm dostawczych – mówi specjalista firmy Pojemnik.net.pl.

Jak wybrać wózek?

Wbrew pozorom rynek wózków transportowych jest bardzo obszerny i oferuje wiele różnorodnych rozwiązań. Zanim podejmiemy decyzję, warto wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o tych produktów. Wyróżniamy między innymi wózki:

  • Taczkowe – posiadają kosz upodabniający je do taczki. W przeciwieństwie do typowe taczki wyposażone są w dwa kółka, które znacznie podnoszą stabilność urządzenia.
  • Platformowe – szeroka, długa platforma znajduje się od kilku do kilkunastu centymetrów nad ziemią. Wykorzystywane są głównie do przewożenia ciężkich narzędzi, znajdują zastosowanie na terenie dużych warsztatów i zakładów przemysłowych
  • Do butli – posiadają niewielką platformę, do której można przymocować butle z gazem lub innymi substancjami.
  • Schodowe – posiadają specyficzne podwozie, wyposażone w zestawy małych i dużych kół. Dzięki takie rozwiązaniu możliwe jest łatwe wprowadzanie wózka na schody.
  • Wózki skrzyniowe – to w gruncie rzeczy duże skrzynie na kółkach, które można wykorzystywać do przewożenia i przechowywania dużych ilości narzędzi, bądź drobnych materiałów.

Odmienną kategorią wózków są tzw. paleciaki, czyli wózki przeznaczone do transportowania Euro palet. Wśród nich wyróżniamy między innymi wózki

  • Ręczne – wykorzystuje się je zazwyczaj do przewożenia pojedynczych palet z towarem na niewielkie odległości, np. w obszarze sklepu.
  • Masztowe – to wersja elektryczna wózka, zdolna do przewożenia większej ilości palet, odznaczająca się dużo większym udźwigiem i zwrotnością.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze wózka?

Jak widać, wybranie konkretnego rodzaju wózka transportowego nie jest wcale takie proste. Należy wziąć pod uwagę takie jego parametry jak:

  • Udźwig – każdy wózek posiada pewną określoną masę, którą można na nim przewozić, przekroczenie tej wartości to najprostszy sposób uszkodzenia urządzenia
  • Wielkość – powinna ona być uzależniona od ilości miejsca, w którym wózek będzie wykorzystywany
  • Zwrotność – niektóre wózki posiadają skrętne kółka, w pozostałych zostały one usztywnione. Te pierwsze są łatwiejsze w manewrowaniu w ciasnych pomieszczeniach.