Jak wybrać przyczepę do przewozu łodzi?

Przewóz łodzi może stanowić niemałe wyzwanie dla osób, które dopiero niedawno stały się ich właścicielami. Odpowiednie zabezpieczenie łodzi podczas przewozu jest bardzo istotne, gdyż zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i osobom poruszającym się po drogach. Istotne jest także posiadanie uprawnień w tym przypadku kategorii B+E lub C+E.

przyczepa do przewozu lodzi

Przyczepy do przewozu łodzi – przegląd opcji

Przed zakupem przyczepy do łodzi warto poznać kilka podstawowych danych, na podstawie których będzie możliwe wybranie odpowiedniego sprzętu. Należy sprawdzić dokładną wagę całkowitą łodzi, jej długość mierzoną od dzioba do rufy, szerokość oraz wysokość. Znajomość tych danych pozwoli na dokonanie szybkiego i trafnego zakupu.

Przyczepa do przewozu wodnych środków transportu musi posiadać szereg odpowiednich udogodnień. Ważne, aby była dostosowana wielkościowo i posiadała wszelkie zabezpieczenia, które są niezbędne podczas bezpiecznego przewożenia łodzi, czyli przedmiotu wielkogabarytowego. Przyczepy do przewozu łodzi powinny być wyposażone w obniżone lub hydrauliczne zawieszenie, które umożliwi bezpieczne i bezproblemowe zwodowanie łodzi.

Dla nieco większych łodzi przyczepa może okazać się niewystarczająca. Wtedy należy wybrać lawetę posiadającą wciągarkę. Pozwoli to nie tylko przewieźć łódź w bezpieczny sposób, ale również ułatwi załadunek i rozładunek łodzi. 

Co ciekawe, przyczepa do przewozu łodzi doskonale sprawdzi się także przy przewożeniu wielu innych sprzętów. W takiej sytuacji jednorazowe wydanie dość dużej kwoty może nie wydawać się bezpodstawne, a wręcz przydatne i przyszłościowe. Odpowiednio wyposażona przyczepa może stać się wielofunkcyjną pomocą w różnych sytuacjach, głównie dzięki możliwości zmieniania funkcjonalności w zależności od potrzeb

– podpowiada pracownik firmy Przyczepy Bold, posiadającej w asortymencie rozmaite rodzaje przyczep samochodowych.

Na co zwrócić uwagę podczas transportu?

Istotne jest odpowiednie przygotowanie ładunku przed transportem. Prawidłowe zabezpieczenie łodzi, a także usunięcie z niej wszystkich elementów niestałych, które w trakcie podróży pod wpływem nierówności terenu mogą ulec zniszczeniu to jeden z pierwszych kroków, których należy się podjąć. Ma to wpływ na stabilność transportowanego ładunku. Następnie należy odłączyć zasilanie, zabezpieczyć okna i klapy, a także maszt i żagiel w przypadku łodzi żaglowych.

Po zabezpieczeniu elementów wewnątrz łodzi, ważnym elementem jest także dokonanie weryfikacji wymiarów transportowanej łodzi. Jest to ważny etap, nie tylko w odniesieniu do przyczep transportujących, ale także przepisów ruchu drogowego, które jasno określają, chociażby maksymalne odległości wystawania ładunku poza obrys ciągnącego go pojazdu. 

śr. ocena 5 / głosów 4