Autobus nie musi być niewygodny, czyli cechy luksusowych autobusów

Dawno już minęły czasy, kiedy tłuc się trzeba było po kraju czy Europie dusznymi, niewygodnymi „pekaesami”. Wciąż jednak wiele osób uważa, że autobusy są znacznie mniej komfortowym środkiem transportu niż samolot czy pociąg. Niesłusznie. Postęp technologiczny nie ominął i tej dziedziny, a luksusowymi autobusami podróżują nawet głowy państw i prezesi wielkich korporacji.

Podstawową cechą tego typu pojazdów jest to, że są nowe, wyprodukowane przez uznane firmy i poddawane regularnej kontroli, co gwarantuje spełnienie wszystkich wymaganych norm bezpieczeństwa. Podwyższony standard materiałów, z których wykonano luksusowe autobusy oraz ich wykończenie, potęgują tylko dobre wrażenie, jakie wywierają one na pasażerach. Pod tym względem (podobnie jak pod względem czystości) autobusy nierzadko biją na głowę inne środki komunikacji, takie jak pociągi lub samoloty.

Komfort przejazdu

Kolejną przewagę stanowią rozsuwane i odchylane fotele z odpowiednio dużą ilością miejsca na nogi. One również potrafią być znacznie bardziej wygodne niż siedzenia oferowane przez linie lotnicze bądź przewoźników kolejowych. Komfort przejazdu dopełniony zaś jest przez będący już obecnie oczywistością element, jakim jest klimatyzacja.

Wyposażenie

O tym, że autobus zaliczyć można do grona tych luksusowych, decydują także inne składniki jego wyposażenia. Jednym z nich jest lodówka lub barek, w którym zaopatrzyć się można zarówno w schłodzone, jak i gorące napoje. Niezależnie zaś od tego, czy podróż jest nimi uprzyjemniona, czy nie, na pokładzie luksusowego autobusu nie może zabraknąć również toalety, nieocenionej zwłaszcza na dłuższych trasach.

Sprzęt audio/wideo

Wybierający się w dalekie wyprawy pasażerowie oprócz autobusowej toalety z pewnością docenią również obecność ekranów i odpowiedniego nagłośnienia. – Dzięki tego rodzaju sprzętowi możliwe jest oglądanie filmów, które urozmaicą podróż, bądź wysłuchanie przewodnika opowiadającego ciekawe historie o mijanych obiektach – mówi przedstawiciel oferującej wynajem luksusowych autobusów firmy Strada Tour.

Udogodnienia indywidualne

Jeżeli zaś ktoś woli dostarczać sobie rozrywki we własnym zakresie, też nie powinien mieć z tym problemu. W luksusowych autobusach coraz częściej można spotkać się z możliwością skorzystania z pokładowego Wi-Fi i naładowania telefonu bądź komputera w umieszczonym w okolicy fotela gniazdku elektrycznym. Standardem już zaś są umieszczone nad każdym siedzeniem lampki, dzięki którym można po zmroku czytać gazetę lub książkę, nie przeszkadzając przy tym współpasażerom.

Ekspert za kółkiem

Jeśli decydujemy się na wynajem luksusowego autobusu od sprawdzonej i polecanej firmy, „w pakiecie” znajdzie się również doświadczony kierowca, który dzięki swoim kwalifikacjom będzie wiedział, co zrobić w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce w czasie podróży. Znajomość języków obcych przyda się zwłaszcza na trasach międzynarodowych, ogólnie wysoki zaś poziom kompetencji kierowcy zapewni pasażerom komfort psychiczny, tak jak wyposażenie autobusu zapewnia im komfort fizyczny.