Rozwój rolnictwa i charakterystyka tradycyjnych maszyn rolniczych

Rolnictwo do dziś jest jednym z podstawowych działów gospodarki, ponieważ właśnie ono zapewnia człowiekowi to, co najważniejsze do przetrwania, a więc produkty spożywcze. Rozwój rolnictwa, które zastąpiło dawne sposoby zdobywania pożywienia, czyli łowiectwo i zbieractwo, trwa nieprzerwanie od czasów neolitu.

maszyny rolnicze

Uprawa roślin, będąca jednym z najważniejszych elementów rolnictwa, wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Dzisiejsze maszyny rolnicze nie mają wiele wspólnego z pierwszymi, prostymi narzędziami wykonanymi z kamieni i drewna. Mówiąc jednak o największym przełomie w gospodarce rolnej współczesnego świata, mamy na myśli wynalezienie ciągnika – mówi specjalista z firmy Agro-Expert.

Ciągnik rolniczy, czyli traktor

Praca na roli przed wynalezieniem mechanicznego ciągnika rolniczego była nieporównywalnie cięższa i czasochłonna. Wszystkie prace polowe wymagały wykonania ręcznego lub za pomocą ciężkich maszyn ciągniętych przez zwierzęta.

Najczęściej spotykanymi na polskich polach zwierzętami pociągowymi były konie, ale także bydło i osły, które podczas ciężkiej pracy fizycznej narażone były na liczne kontuzje i choroby, często przerywające prace w najmniej spodziewanych momentach.

Pierwsze polskie traktory wyjechały na pola z zakładów Ursus w 1922 roku i choć od tego czasu technologia poszła znacznie do przodu, najlepsze modele z minionego stulecia wciąż obsługują wiele gospodarstw.

Ursus C-330

Model C-330 był produkowany w dwóch wersjach w latach 1967-1993 i wciąż doskonale radzi sobie przy pracach polowych. Traktor jest przeznaczony do pracy w niewielkich gospodarstwach o powierzchni do 15 ha. W głębokiej orce Ursus C-330 może pracować z pługiem 3×30 lub 2×34 cm, natomiast w podorywce – 5×25.

Ponieważ model jest niewielki gabarytowo, ekonomiczny w eksploatacji, a jednocześnie szalenie trwały, można wykorzystywać go przy różnych pracach polowych ale również przy wyrębie lasów – opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Agro-Expert.

Ursus C-385

Ursus C-385 to odpowiedź na zapotrzebowanie na ciągnik o dużej mocy, która pozwoliłaby obsłużyć większe powierzchniowo gospodarstwa. Projekt został przygotowany w Polsko-Czechosłowackim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ciągników w Brnie, a pierwsze egzemplarze opuściły warszawską fabrykę w 1969 roku.

Choć zdawać by się mogło, że od momentu powstania tych traktorów minęły całe wieki, niezawodne maszyny Ursusa do dziś wykorzystywane są w wielu gospodarstwach i tylko od czasu do czasu wymagają przeprowadzenia drobnych napraw. Części zamienne do tradycyjnych modeli Ursusa wciąż dostępne są u niektórych dostawców.