Rodzaje ploterów

Plotery są bardzo ważnym elementem wyposażenia profesjonalnych drukarni, pracowni architektonicznych oraz agencji reklamowych. Są to komputerowe urządzenia peryferyjne, które zapisują informacje na materiałach drukarskich, grawerują oraz wycinają wzory. Ich rodzaje można podzielić ze względu na sposób poruszania się głowicy plotera oraz na zastosowanie. W naszym artykule charakteryzujemy każdy z nich.

Podział ploterów ze względu na sposób poruszania się głowicy

Zadaniem ploterów jest nanoszenie na papier materiałów wymagających dużej czytelności, dzięki czemu wykorzystuje się je często do tworzenia map, planów architektonicznych, schematów różnorodnych instalacji i projektów urządzeń elektrycznych. Część z nich może rysować wzory na papierze przy pomocy specjalnych głowic (pisaków), których sposób poruszania się przyczynia się do wyróżnienia dwóch rodzajów ploterów.

Plotery płaskie kreślą linie na płasko położonym materiale. Elementy piszące przesuwają się w nich wzdłuż pionowej poprzeczki, która z kolei porusza się w poziomej osi. Taka koordynacja ruchów pozwala uzyskiwać dowolne kształty linii i tworzyć z dużą dokładnością nawet najbardziej skomplikowane rysunki.

Ploter bębnowy pozwala na uzyskiwanie rysunków o znacznej szerokości. Przyczynia się do tego zamocowanie poprzeczki nieruchomo nad osią bębna, którego obroty przesuwają papier nawinięty na rolki. Poprzeczka odpowiada za ruchy po osi poziomej, a bęben za ruchy po osi pionowej. Tego typu ploter jest wykorzystywany w przypadku wykonania dokładnej, szybkiej i taniej metody graficznej.

Podział ploterów ze względu na zastosowanie

Drugi podział ploterów uwzględnia ich zastosowanie. Można dzięki temu wyróżnić plotery rysujące, tnące oraz grawerujące. Plotery rysujące wykorzystywane są do tworzenia wielkoformatowych wydruków grafiki. Posiadają głowice atramentowe, tuszowe lub laserowe. Dwie pierwsze zapewniają szeroką gamę kolorów, co sprawia, że wydruk jest podobnej jakości, co wydruk dokonany przez wysokiej jakości drukarkę atramentową. Plotery rysujące stosuje się często w poligrafii, inżynierii oraz geodezji.

Plotery tnące posiadają głowice, dzięki którym możliwe jest nacinanie i wycinanie linii oraz krzywych na odpowiednich materiałach. W poligrafii tego typu urządzenia wykorzystywane są do wycinania skomplikowanych kształtów, a także do tworzenia projektów o mniejszej skali.

– Do tworzenia matryc, napisów i drobnych detali w twardych materiałach służą plotery grawerujące – wyjaśnia specjalista z firmy ZiZaKo, która od 2009 roku dostarcza nowoczesne i profesjonalne urządzenia oraz akcesoria do druku. – Dodatkowo, plotery tego typu potrafią poruszać się nie tylko w obrębie dwóch płaszczyzn, ale również mogą grawerować na różne głębokości. Są to tzw. plotery trójwymiarowe, które poruszają się również w trzeciej płaszczyźnie.

śr. ocena 5 / głosów 2