Rodzaje agregatów prądotwórczych

Dzisiaj prąd elektryczny potrzebny jest człowiekowi do życia już niemal tak samo jak powietrze. Jak zabezpieczyć się przed przerwami w jego dostawach? Oczywiście problem nie jest nowy i dawno już wymyślono sposób w jaki można to czynić. W zapewnieniu doraźnych dostaw prądu pomagają nam prądotwórcze agregaty. Te niezwykle pożyteczne urządzenia pozwalają nie tylko przetrwać trudne chwile, powodowane przerwami w dostawach prądu, które przecież mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie, lecz także umożliwiają pracę tam, gdzie brak jest sieci elektrycznej.

Prądotwórcze agregaty

Informacje ogólne o agregatach prądotwórczych

Piszemy tutaj jedynie o tych agregatach prądotwórczych, które można by określić przymiotnikiem „podręczne”. Chociaż określenie owo może wydawać się cokolwiek mało techniczne, to jednak faktycznie oddaje istotę rzeczy. Wszak niczym innym, jak agregatami prądotwórczymi są także olbrzymie maszynerie służące do przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną we wszelkiego rodzaju elektrowniach, dostarczających prąd za pośrednictwem sieci energetycznych   na bardzo duże obszary. Omawiane przez nas dzisiaj prądotwórcze generatory to zdecydowanie mniejsze urządzenia wykorzystywane jedynie lokalnie lub w sytuacjach awaryjnych; pracują one zazwyczaj w ograniczonym przedziale czasowym.

Nasze generatory można klasyfikować wedle różnych parametrów; mogą to więc być np. konstrukcje stacjonarne lub mobilne, zasilane silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym, mogą różnić się dostarczaną mocą czy gabarytami własnymi itp. Jak jednak mówią nam specjaliści z firmy AGAR-Power z Łodzi, najważniejsze kryterium dzieli agregaty prądotwórcze na dwa podstawowe rodzaje: jednofazowe i trójfazowe.

Prądotwórcze agregaty jednofazowe

Wiemy, że agregaty prądotwórcze dostarczają nam prąd zmienny, którego przebieg można zobrazować linią zwaną sinusoidą. W przypadku urządzeń jednofazowych jest to tylko jedna linia. Sinusoida to krzywa będąca obrazem funkcji, której wartości mieszczą się w przedziale od 0 do 1; w przypadku naszego agregatu oznacza to, że generowana przez niego moc ulega cyklicznym wahaniom. Wahania te nie mają większego wpływu na działanie urządzeń, od których nie wymaga się dużej wydajności, więc agregaty jednofazowe mogą być używane do awaryjnego zasilania np. domków jednorodzinnych i zainstalowanego w nich sprzętu AGD i RTV.

Prądotwórcze agregaty trójfazowe

Agregaty trójfazowe to o wiele wydajniejsze urządzenia, dostarczające znacznie bardziej stabilny prąd, jeśli chodzi o jego napięcie i moc. Obraz prądu zmiennego trójfazowego wizualizują aż trzy nakładające się na siebie sinusoidy, lecz przesunięte wobec siebie w fazie.

Generatory trójfazowe to idealne urządzenia do zasilania urządzeń o dużej mocy, np. narzędzi na placach budów, sprzętu nagłaśniającego w salach koncertowych czy na imprezach plenerowych, agregatów spawalniczych.

W niektórych miejscach, np. w szpitalach, w centrach obliczeniowych, czy w różnych obiektach o strategicznym znaczeniu takie generatory muszą, rzecz jasna być zainstalowane na stałe. Natomiast wszędzie tam, gdzie krótsza, a nawet nieco dłuższa przerwa w zasilaniu prądem nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami, można w sytuacjach awaryjnych z powodzeniem skorzystać z  wynajmu agregatu prądotwórczego.

śr. ocena 0 / głosów 0