Postarzanie drewna (rustykal) – maszyny

Coraz częściej zastosowanie znajdują metody postarzania drewna, które pozwalają osiągnąć niezwykły efekt zużytych desek, mebli sprawiających wrażenie, że kryją za sobą bogatą historię. Znajdują one miejsca w wielu domach i biurach jako element dekoracyjny, nadający charakteru wnętrzom. W jaki sposób postarza się drewno?

Sprzęt do postarzania drewna

Aby uzyskać rustykalną strukturę drewna, czyli sprawić, że będzie ono wyglądało, jakby przez ostatnie lata było intensywnie użytkowane stosuje się specjalne głowice szczotkowe do postarzania. Mogą to być głowice stalowe wykonane z drutu zaplatanego lub karbowanego albo głowice z tworzywa sztucznego z ziarnem o różnej granulacji. Te głowice instaluje się w szlifierce bębnowej np. DSB, KSB. Szlifierki przystosowane są do tego, aby regulować szybkość obrotów oraz kąt ustawienia narzędzi w stosunku do drewnianego elementu, który obrabiamy.

Mechanizm działania

Aby osiągnąć efekt rustykalnej struktury drewna, używa się wspomnianych już szczotek, za pomocą których wycierane są miękkie struktury drewna. W wyniku takiego procesu te twardsze struktury są uwypuklane. Bardzo ważne jest aby podczas prac zachować odpowiedni kąt i maksymalne zagłębienie szczotki, a także dobrać ilość obrotów maszyny.

Zakup

Zarówno głowice szczotkowe, jak i samą szlifierkę bębnową możemy zakupić w specjalistycznych sklepach. Najlepiej wybierać maszyny od sprawdzonych producentów działających na rynku od kilkunastu lat i mających doświadczenie w tworzeniu takich urządzeń, np. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Dariusz Prochera.