Odtwarzacze strumieniowe sposobem na wygodne korzystanie z serwisów streamingowych

Niekwestionowany sukces, jaki odniosły serwisy streamingowe, nikogo chyba nie dziwi. Możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio z Internetu oznacza wyeliminowanie konieczności kupowania płyt CD i uwolnienie się od dużych odtwarzaczy, obsługujących nośniki fizyczne. Tylko co z jakością dźwięku?

Korzystanie z serwisów streamingowych, takich jak Spotify, iTunes czy Deezer, to dla słuchaczy olbrzymia wygoda – przekonuje specjalista z firmy Audio Świat.

Dzięki tym serwisom mamy stały dostęp do olbrzymich bibliotek muzycznych, w których możemy przebierać bez konieczności fizycznego przekładania stosu płyt.

Oznacza to, że zawsze i wszędzie mamy możliwość słuchania najróżniejszych utworów, bez potrzeby kupowania albumów utrwalonych na płytach. Streaming to oszczędność pieniędzy, miejsca i czasu. Czysta wygoda.

Brzmienie muzyki z serwisów streamingowych

Wadą takiego sposobu słuchania muzyki może być niekiedy słaba jakość dźwięku. Jeśli w charakterze odtwarzacza używamy komputera czy telefonu, czyli urządzeń wielofunkcyjnych, niebędących stricte odtwarzaczami audio, nie ma co liczyć na idealne doświadczenie dźwięku.

Problem ten można oczywiście rozwiązać. Osoby, które słuchają muzyki głównie na urządzeniach mobilnych, mają do dyspozycji szeroki wybór profesjonalnych słuchawek i przenośnych głośników. Jednak najlepsze brzmienie uzyskamy korzystając ze specjalnie do tego celu zaprojektowanych odtwarzaczy strumieniowych.

Odtwarzacze strumieniowe, stworzone specjalnie na potrzeby muzyki cyfrowej, zapewniają bezstratną kompresję plików audio, a przez to gwarantują najwyższą jakość dźwięku. Bez kłopoty radzą sobie z rozmaitymi formatami plików, od MP3, przez FLAC, WAV po AICC, AIFF i ALACC.

Zamknięte w kompaktowej formie, nie zajmują dużo miejsca w domu, a możliwość bezprzewodowego połączenia z Internetem (Wi-Fi, Ethernet) sprawia, że są najwygodniejszym sprzętem audio, wśród wszystkich dostępnych odtwarzaczy.

Jednak nowoczesne odtwarzacze muzyki cyfrowej oferują nam znacznie więcej funkcji. Urządzenia łączą się nie tylko z serwisami streamingowymi. Większość modeli posiada także porty USB i połącznia analogowe/fizyczne, umożliwiające komunikację z innymi urządzeniami. Łącząc odtwarzacz bezpośrednio ze smartfonem, komputerem, a nawet telewizorem, zyskujemy jedyny w swoim rodzaju wzmacniacz audio, zapewniający niepowtarzalne doświadczenie dźwięku.

Strumieniowe odtwarzacze muzyki cyfrowe dają użytkownikom olbrzymie możliwości, a jednocześnie są niezwykle proste w obsłudze. Sterowanie urządzeniem zazwyczaj przebiega za pośrednictwem pilota, niektóre modele można też kontrolować za pośrednictwem smartfona.