Co zrobić w przypadku pękniętego kluczyka w zamku samochodu

Powiedzenie “złośliwość rzeczy martwych” nabiera szczególnego znaczenia, kiedy przedmioty zaczynają nam płatać niespodziewane figle. Choć nowoczesne samochody wyposażone są w szereg udogodnień dla kierowców, także w nich może przydarzyć się coś nieoczekiwanego. Złamany kluczyk w zamku drzwi samochodu lub w stacyjce to duży problem, zwłaszcza jeśli przez to musimy zostawić auto otwarte. Co zrobić, kiedy złamie się kluczyk? Próbować na własną rękę, czy wezwać fachowca?

Walka z zamkiem

Ze złamanym kluczykiem w drzwiach lub stacyjce samochodu możemy próbować poradzić sobie na własną rękę, jednak wymaga to precyzji i dużo, dużo cierpliwości. Jeżeli kluczyk trochę wystaje, sprawa jest oczywiście prostsza. Możemy spróbować wyjąć go za pomocą pęsety lub szczypców, które uchwycą wystającą część klucza. Możemy pomóc sobie środkiem smarującym w spray-u, na przykład znanym wszystkim WD-40. Należy pamiętać o tym, by próbować wyjąć kluczyk delikatnie, jeżeli stawia spory opór, nie należy go na siłę wyszarpywać, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić zamek. Jeśli uda nam się wysunąć klucz na tyle, że wystaje z niego tzw. ząbek, możemy spróbować obwiązać część klucza mocnym drutem i za jego pomocą wyjąć klucz. Jeśli kluczyk złamał się w połowie, jeśli jego część tkwi głęboko w zamku, nie warto tracić czasu na obmyślanie magicznych strategii, lepiej jest wezwać fachowca, który nam w tym pomoże.

Fachowiec da radę

Jeśli kluczyk ułamał nam się w zamku drzwi samochodu, to bardziej optymistyczna opcja, ponieważ możemy otworzyć samochód za pomocą zapasowego kluczyka i wsiąść do auta od strony pasażera. Jeśli kluczyk tkwi w stacyjce, niestety naszym samochodem nie wybierzemy się do specjalisty – to on musi odwiedzić nas – mówi nam przedstawiciel firmy CEZAR ze Szczecina. Absolutnie nie należy próbować samodzielnie rozbierać stacyjki, to zadanie dla specjalisty. Próbując rozebrać stacyjkę własnoręcznie, możemy ją uszkodzić, a naprawa będzie znacznie droższa niż usługa firmy, która na co dzień zajmuje się zamkami i kluczami. Warto wybrać firmę, która nie tylko usunie z zamka złamany kluczyk, ale i dorobi dla nas nowy. Warto mieć zapasowy kluczyk, ponieważ może nam się zdarzyć, że ten, który na co dzień mamy przy sobie, zatrzaśniemy w samochodzie.