Zasady jazdy samochodem z przyczepą

Wyjazdy na kemping lub przewożenie cięższych ładunków wymagają podczepienia do samochodu przyczepy. Jednak nie jest tak, że można to zrobić bez przygotowania. Zanim przejdzie się do działania, należy się zapoznać z obowiązującymi przepisami oraz sprawdzić, jaki wpływ ma przyczepa na kierowanie pojazdem. Jaki model wybrać, jak podpiąć przyczepę oraz jak się poruszać, aby jazda była bezpieczna i zgodna z prawem? Poznaj najważniejsze zasady.

Jazda z przyczepą: o czym należy wiedzieć?

Jazda samochodem osobowym nie stanowi większego problemu dla osób, które często wyjeżdżają w trasę. Ta wprawa może się jednak okazać nieprzydatna w sytuacji, kiedy do auta jest podczepiona przyczepa.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest masa całkowita przyczepy i pojazdu. Przyczepa nie może przekraczać wagi samochodu. Każdy dowód rejestracyjny pojazdu zawiera informację, jak ciężka przyczepa może być przez niego ciągnięta. Warto także wiedzieć, że każda przyczepa o wadze większej niż 750 kilogramów musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Prawo reguluje także dopuszczalną masę pojazdu wespół z przyczepą, która wynosi 3,5 tony.

Aby podczepić przyczepę, potrzebny jest oczywiście hak. Nie każdy samochód jest wyposażony w ten element, dlatego czasem trzeba go kupić samemu. Musi być on podpięty do elektryki samochodu, aby widział go komputer pokładowy. Montaż tego elementu to zazwyczaj koszt kilkuset złotych, w zależności od modelu pojazdu, a sam hak również kosztuje przynajmniej 300 złotych.

Jak jeździć autem z przyczepą?

Jak mówi ekspert z firmy ERKA, należy pamiętać o tym, aby rzeczy znajdujące się na przyczepie były rozmieszczone równomiernie. Dzięki temu samochód będzie można komfortowo prowadzić i nie jest on narażony na zbyt duży nacisk z tyłu. Trzeba także pamiętać, że samochód z przyczepą należy prowadzić wolniej niż auto podczas normalnej jazdy (przynajmniej o 20 kilometrów na godzinę). Wynika to z tego, że pokonywanie zakrętów i innych trudniejszych fragmentów drogi jest o wiele trudniejsze, a przede wszystkim trzeba to robić szerzej. Zbyt wąskie wejście w zakręt może spowodować przechylenie się przyczepy, a nawet jej przewrócenie. Prawdziwym wyzwaniem jest z kolei jazda po mieście – zwłaszcza parkowanie, ponieważ trzeba zwracać szczególną uwagę na inne samochody, a także krawężniki, które przyczepa powinna się wystrzegać.

Przyczepy samochodowe są bardzo pożyteczne, gdy trzeba zabrać w podróż bagaże lub spore ładunki, jednak należy nauczyć się jazdy w taki sposób, aby nie zagrażać innym uczestnikom ruchu. Przede wszystkim należy jeździć ostrożnie i dostosowywać się do warunków wokół.

śr. ocena 0 / głosów 0