Zakup auta. Na czym polega jazda testowa?

Darmowa możliwość przetestowania samochodu przed jego zakupem jest istotnym elementem procesu nabycia wymarzonego auta. Jazdy próbne organizowane są zarówno przez dealerów, komisy oraz salony samochodowe, jak i osoby prywatne. Podpowiadamy, jak umówić się na jazdę testową, na czym ona polega, a także odpowiadamy na pytanie, dlaczego przed zakupem samochodu warto z niej skorzystać.

W jaki sposób umówić się na jazdę testową?

Chęć przetestowania wybranego modelu samochodu można zgłosić zarówno poprzez oficjalną stronę internetową dealera lub salonu samochodowego, jak i w konkretnej jego placówce, z której chcemy skorzystać. Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Auto Centrum Golemo:

Następnie należy poczekać na kontakt zwrotny, podczas którego będzie ustalona nie tylko konkretna data, ale także godzina, o której rozpocznie się jazda próbna.

Kupując samochód od osoby prywatnej, warto zapytać o możliwość jazdy testowej podczas ustalania terminu oglądania auta. Warto pamiętać, aby godzinę jazdy próbnej dostosować do swoich zawodowych i prywatnych planów tak, aby stawić się na miejscu o wyznaczonym czasie. 

W jaki sposób wygląda jazda testowa?

Idąc na jazdę testową, należy pamiętać o dowodzie tożsamości i prawie jazdy. Dzięki temu osoba zatrudniona w salonie będzie mogła wskazać samochód przeznaczony do jazdy testowej. Bardzo często pracownik salonu wsiada do pojazdu wraz z klientem i odbywa z nim jazdę próbną. Warto jednak pamiętać, że to osoba wypróbowująca pojazd powinna być kierowcą. Zdarza się, że testowanie pojazdu odbywa się bez udziału reprezentanta salonu, jedynie po uprzednim podpisaniu oświadczenia. Owo oświadczenie zawiera dane osobowe i kontaktowe osoby chcącej odbyć jazdę próbną, a także serię i numer jej prawa jazdy oraz klauzulę o poniesieniu odpowiedzialności za naruszenie przepisów drogowych i braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.  

Dlaczego warto odbyć jazdę próbną?

Jazda próbna, zwłaszcza używanym autem, pozwala sprawdzić, czy przedstawiany nam przez sprzedawcę stan techniczny układu jezdnego pojazdu jest właściwy. Możemy także przekonać się, czy auto nie pachnie dymem lub brudem, które są zapachami trudnymi do wywietrzenia. Co więcej, możemy sprawdzić płynność skrzyni biegów, zachowanie hamulca, posłuchać pracy silnika i zobaczyć reakcje układu kierowniczego w różnego rodzaju warunkach ulicznych. Wszystkie te elementy w krótkim czasie, mogą pomóc wykryć poważne usterki techniczne pojazdu. Co istotne, wszelkie wady, zauważone podczas jazdy testowej i oglądania samochodu, są dobrym punktem w negocjacji ceny za samochód.

śr. ocena 0 / głosów 0