Wypadek autokaru. Gdzie oddać go do naprawy?

Samochód to tylko maszyna – z czasem się zużywa. Osobówki i autokary trafiają do warsztatów samochodowych nie tylko z powodu wieku, ale też po stłuczkach i wypadkach. Jak wybrać odpowiedni serwis, by się nie zawieść? Czy pięknie lśniący z zewnątrz serwis, nad którym widzimy znane w całym kraju logo, to gwarancja fachowego podejścia do naprawy i rzetelnej obsługi? W naszym artykule postaramy się opowiedzieć o tym, jak wybrać najlepszy serwis do naprawy autokaru po wypadku.

Wypadek autokaru. Gdzie oddać go do naprawy?

Warsztaty szybkiej obsługi

Warsztatami szybkiej obsługi nazywamy te, o których wspomnieliśmy we wstępie. Lśniące z zewnątrz, ze znanym logo i szczegółowo określonym cennikiem podstawowych usług. Serwisanci w firmowych ubraniach, ciągle w biegu – nie zobaczymy ich przed wejściem do warsztatu z papierosem, czy na pogaduszkach. W takim warsztacie śmiało możemy wymienić opony, czy klocki hamulcowe albo filtry, jeśli jednak przychodzi do prac znacznie poważniejszych, zaczynamy mieć wątpliwości. To przecież niemożliwe, żeby serwis, który obsługuje wszystkie możliwe na rynku marki i typy pojazdów – od niewielkich osobówek po autokary – posiadał tak szerokie grono fachowców, którzy dokładnie znają się na wszystkim i mają wystarczające doświadczenie, by zajmować się usterkami znacznie bardziej skomplikowanymi, niż zużycie klocków hamulcowych. Nie zgadzamy się na przeprowadzanie eksperymentów na naszych samochodach i wolimy odwiedzić serwis mniejszy, za to wzbudzający nas znacznie większe zaufanie. Coraz więcej serwisów samochodowych, które nie należą do wielkich firm znanych na całym świecie, stara się zapewniać swoim klientom dwa w jednym: fachowe i kompleksowe usługi (jak na przykład remont silnika, czy regeneracja rozrusznika) i naprawę w systemie fast-fit, a więc naprawę szybką, rzetelną i korzystną cenowo. Takich właśnie serwisów powinniśmy szukać.

Podejście do klienta i poziom usług

Dwa najważniejsze kryteria, jakimi kierujemy się wybierając serwis samochodowy (i nie tylko zresztą), to podejście do klienta i poziom świadczonych usług. W dobrym warsztacie samochodowym nigdy nie usłyszymy zdania w rodzaju „Wymienimy kilka części i zobaczymy, co z tego będzie”. Solidny fachowiec będzie się starał ustalić przyczyny usterek. Autokar po wypadku to zagadnienie bardzo szerokie. Może być uszkodzona tylko karoseria pojazdu albo pojawią się także uszkodzenia pod nią.

Warto wybrać warsztat, który kompleksowo zajmie się wszystkimi powypadkowymi problemami. Mechanik powinien umieć podać wstępny kosztorys naprawy, a każdą zmianę konsultować ze swoim klientem – mówi nam przedstawiciel warsztatu Bus-Service Euromaster z Opola.

Jeśli mamy wątpliwości, czy serwis, który wypatrzyliśmy, to dobry wybór, możemy spróbować poszukać opinii na jego temat w sieci. Często też przy wyborze dobrego warsztatu samochodowego kierujemy się tzw. pocztą pantoflową i to z reguły się sprawdza, bo przecież znajomi są dla nas wiarygodnym źródłem informacji. Podsumowując: zanim wybierzemy się do warsztatu pod centrum handlowym, warto rozejrzeć się wśród innych serwisów.