Wynajem samochodów dla firm doskonałą alternatywą dla leasingu

Mobilność jest niezbędna dla wielu przedsiębiorców, niezależnie od branży oraz wielkości firmy. Dla stawiających pierwsze kroki kupno własnego auta jest bardzo dużym obciążeniem finansowym, szczególnie jeśli zależy im na tym, by pojazd był reprezentatywny. Powszechną metodą radzenia sobie z tą niedogodnością jest leasing, istnieje jednak inne rozwiązanie – wynajem samochodu.

Różnice między leasingiem samochodu, a wynajmem.

Z pozoru leasing i wynajem auta są podobnymi do siebie rozwiązaniami – w obu przypadkach na czas trwania umowy korzystamy z auta, które nie jest naszą własnością. Na tym jednak kończą się podobieństwa, gdyż w przypadku leasingu po zakończeniu okresu umowy, spłaceniu wszystkich rat i dodatkowych opłat auto staje się nasze. Zakończenie umowy wynajmu może zakończyć się kupnem auta, jeśli wyrażamy taką chęć – jeśli nie, samochód wraca do wypożyczalni. Czy takie rozwiązanie ma jakieś plusy? Oczywiście, że tak – wypożyczanie auta to usługa, z której korzysta blisko 80% firm na zachodzie.

Na czym polega wynajem auta?

Wynajem auta jest odpłatnym, długoterminowym używaniem auta należącego do wypożyczalni. Osoba lub firma wynajmująca samochód co miesiąc uiszcza określoną w umowie kwotę, w zamian może korzystać z auta na uzgodnionych warunkach. W przeciwieństwie do leasingu płacimy jedynie za korzystanie z auta – wszelkie dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie, koszty serwisowania, zmiany ogumienia i tym podobne stoją po stronie wypożyczalni, dlatego przez cały okres trwania umowy nie musimy się niczym martwić. W przypadku awarii lub wypadku wypożyczalnia udostępnia nam samochód zastępczy.

Dlaczego warto wybrać wynajem?

Wynajem auta to atrakcyjna alternatywa dla leasingu pod względem finansowym. Miesięczna opłata na rzecz wypożyczalni jest znacznie niższa niż rata za wyleasingowane auto. Po zakończeniu mowy co prawda zostajemy bez samochodu, jednak mamy możliwość podpisania kolejnej, by znów korzystać z nowego, w pełni sprawnego auta. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy z racji wykonywanego zawodu potrzebują pojazdu, który będzie sprawiał dobre wrażenie. Tymczasem po spłacie wszystkich rat leasingu stajemy się właścicielem wyeksploatowanego, kilkuletniego pojazdu. Ponadto nie musimy martwić się żadnymi dodatkowymi kwestiami związanymi z korzystaniem z pojazdu.

Koszt wynajmu auta uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszy z nich to okres wynajmu – im dłuższy, tym niższa miesięczna opłata. Warto zwrócić uwagę czy wypożyczalnia stosuje tzw. kilometrówkę, czyli limit kilometrów, które można przejechać w ciągu miesiąca bez dodatkowych opłat, oraz czy istnieje możliwość zrezygnowania z opieki wypożyczalni nad autem. Jeśli skorzystamy z tej opcji miesięczna kwota wynajmu będzie niższa, jednak sami będziemy musieli ponieść koszty usuwania awarii lub wymiany ogumienia.

W Polsce istnieje kilka sieci wypożyczalni, jedną z nich jest firma Abacus Car Rental posiadająca flotę ponad 800 wysokiej klasy aut.