Używane czy nowe części – co lepsze do amerykańskich samochodów

Amerykańska motoryzacja rozwijała się zupełnie inaczej niż europejska czy azjatycka. Więcej dróg, większe dystanse do pokonania oraz odbiegający od naszego styl korzystania z pojazdów sprawiły, że dziś samochody amerykańskie wywołują pożądanie wielu. Z uwagi na rzadkość amerykańskich marek na naszych drogach znalezienie części może być niełatwe. Lepiej sięgać po nowe czy używane?

części samochodowe

Czy części do amerykańskich samochodów są trudno dostępne?

Stany Zjednoczone dały światu trzy wielkie marki samochodowe: Forda, Chevroleta i General Motors. Te auta, w USA tak popularne, u nas są spotykane znacznie rzadziej niż modele europejskie i azjatyckie. Jeżeli skusimy się na samochód o amerykańskim rodowodzie, szczególnie zbliżający się wiekiem do klasyka, musimy liczyć się z tym, że części będzie mniej niż w przypadku popularnych modeli. Nie oznacza to jednak, że naprawa samochodu z USA jest niemożliwa. Firmy takie jak np. Amerpolczesci.pl oferują części zamienne do aut ze Stanów.

Mamy części do samochodów wielkiej trójki, ale też takich rarytasów, jak Cadillac, Chrysler, Dodge, Eagle czy Lincoln. Sprawiamy, że wiele osób może spełnić swoje marzenie o amerykańskim aucie z charakterem – bez obaw o to, że części zamienne będą niedostępne lub dramatycznie kosztowne.

Dwie dekady temu amerykański samochód był prawdziwą rzadkością. Stanowił powód do dumy i przyciągał spojrzenia, ale mógł stać się utrapieniem w razie awarii. Mechanicy nie mieli dostępu do części ani wystarczającej wiedzy na temat konstrukcji tych pięknych pojazdów.

Dziś części do aut amerykańskich są na wyciągnięcie ręki, a jedynym dylematem posiadacza „amerca” jest to, czy sięgać po nowe czy po używane elementy.

Części nowe VS części używane – jak naprawiać amerykańskie samochody?

Po części używane sięgamy głównie w dwóch sytuacjach – gdy nowe są bardzo kosztowne lub już się ich nie produkuje. Szczególnie ta druga bariera jest nie do przeskoczenia – modele, których produkcja się zakończyła, powoli znikają z dróg, więc nie ma zapotrzebowania na nowe części. Trzeba się posiłkować używanymi.

Na szczęście dla posiadaczy amerykańskich samochodów, często okazuje się, że nawet starsze wozy wciąż otrzymują wsparcie w postaci nowych części zamiennych. Może to jest tajemnicą tego, że jeżdżące po polskich drogach „amerce” są pięknie utrzymane i im starsze, tym większe wrażenie robią.

Stosowanie nowych części ma oczywiste zalety – gwarancja działania, długa żywotność, sprawdzone źródło i brak zużycia. Jeśli chodzi o części używane, nigdy nie wiemy, jak były eksploatowane i ile kilometrów mają za sobą. Kupowanie ich to loteria. Mogą zostać z nami do końca albo zepsuć się na dobre kilka dni po zakupie.

Ze względu na pewność, jaką uzyskujemy, lepszym wyborem są nowe części zamienne. Jeżeli jednak cena jest zaporowa, można skusić się na nowe zamienniki oryginalnych części – będą lepsze niż wysłużone oryginały.