Typy pojazdów obsługi komunalnej

Pojazdy komunalne przeznaczone są do zbiórki odpadów, a także ich transportu do miejsca składowania. Mogą one obsługiwać zarówno klientów indywidualnych, osiedla mieszkaniowe, jak i przedsiębiorstwa. W każdym z tych miejsc sprawdzą się jednak inne pojazdy – o różnej wielkości czy konstrukcji. Jakie typy wykorzystywane są najczęściej i czym się między sobą różnią?

pojazd komunalny

Jakie pojazdy komunalne obsługują klientów?

Zastosowanie konkretnego typu pojazdów komunalnych zależy w dużej mierze od obszaru, który jest obsługiwany, ale także od typu usuwanych z niego śmieci. Najczęściej spotykanym autem wykorzystywanym do wywozu odpadów są przede wszystkim śmieciarki – z różnym wyposażeniem, a także w różnych wielkościach. Nie jest to natomiast jedyna opcja. Wśród popularnych sprzętów tego typu można wymienić między innymi:

  • hakowce i bramowce – pojazdy wykorzystywane przede wszystkim do transportu kontenerów,
  • pojazdy dostawcze – często użytkowane w większych miastach do opróżniania ulicznych śmietników,
  • auta z systemem HDS – stosowane do zbierania segregowanych śmieci z pojemników.

Najpopularniejszy pojazd komunalny – śmieciarka

Śmieciarki są samochodami o bardzo szerokim zastosowaniu. Dzięki nim możliwy jest wywóz różnego rodzaju odpadów. Większość aut tego typu posiada specjalne wyposażenie załadunkowe. Jego zastosowanie pozwala zautomatyzować pracę, przez co jest ona mniej problematyczna dla osób zajmujących się utylizacją śmieci z domów, czy firm. Urządzenie może samodzielnie podnieść i opróżnić pojemnik z odpadami.

– Niektóre z najnowocześniejszych modeli posiadają także zgniatarki. To ogromne ułatwienie, ponieważ śmieci nie zajmują tak wiele miejsca, jak standardowo. Oznacza to, że podczas jednego kursu można zebrać je z większego obszaru. To zdecydowana poprawa efektywności pracy – wyjaśnia specjalista z firmy PHU Impex.

Dodatkowe pojazdy komunalne

Oprócz standardowych śmieciarek odpowiedzialnych za zbieranie i transport większych odpadów coraz częściej w miastach można spotkać się z zamiatarkami ulic, które dbają o ich właściwy wygląd i usunięcie drobnych nieczystości. Tego typu pojazdy mają także funkcję mycia powierzchni.

Wynajem samochodów komunalnych – czy jest możliwy?

Zazwyczaj auta komunalne kojarzone są z własnością miasta. Mało osób ma świadomość tego, że ich wynajem oferują prywatne firmy. W związku z tym, jeżeli zachodzi taka potrzeba np. podczas większych remontów budynków biurowych – można zdecydować się na własną śmieciarkę, za pomocą której jednorazowo zostaną usunięte wszelkie nieczystości. To wyjątkowo opcja – tym bardziej że z coraz większą popularnością tej usługi nie jest ona tak kosztowna, jak jeszcze kilka lat temu. W związku z tym na wynajęcie pojazdu komunalnego może pozwolić sobie nie tylko przedsiębiorstwo, ale także klient indywidualny.

śr. ocena 0 / głosów 0