Sposoby czyszczenia klimatyzacji samochodowej

Uwielbiamy lato, ale podróże samochodem przy wysokich temperaturach bez klimatyzacji są ciężkie do zniesienia. Otwarte okna raczej nie sprzyjają dłuższym wycieczkom, dlatego kupując auto, wybieramy modele posiadające układ klimatyzacyjny. Jeśli chcemy, aby sprawnie działał, musimy zadbać o jego właściwą pielęgnację.

Serwis klimatyzacji tylko w profesjonalnej stacji

Serwis klimatyzacji najlepiej jest przeprowadzić w profesjonalnym serwisie. Odpowiednie narzędzia i sprzęt pozwalają w fachowy sposób dokonać odgrzybiania układu oraz jego napełnienia, zapewniając nam przyjemną jazdę latem. Poszczególne stacje samochodowe mogą wykorzystywać różne metody czyszczenia – najważniejsze jest, aby uzyskać pożądany efekt i cieszyć się chłodnym powietrzem bez zanieczyszczeń.

W jaki sposób można czyścić klimatyzację?

Do najczęściej stosowanych sposobów czyszczenia klimatyzacji samochodowej zalicza się metoda chemiczna. Rurką skraplacza do układu wprowadzany jest specjalny środek chemiczny. Środek skutecznie działa w ciągu 15-20 minut. Po zalecanym czasie należy uruchomić klimatyzację na najniższym poziomie, aby dokładnie wydmuchać wszelkie pozostałości. Drugą metodą jest ozonowanie, trwające nawet do godziny. Ozonator włożony do kabiny auta, ma za zadanie przy włączonym obiegu klimatyzacyjnym samochodu wytworzyć ozon, który zabije wszelkie drobnoustroje. Nowoczesną metodą są ultradźwięki, oczyszczające auto z bakterii oraz grzybów. Aby cieszyć się sprawną klimatyzacją, na jej serwis powinniśmy decydować się przynajmniej raz, a najlepiej dwa razu w roku. Poza czyszczeniem klimatyzacji, pamiętajmy o wymianie filtra kabinowego, który również ma wpływ na jej działanie.

Zalety klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to przede wszystkim nieoceniony komfort jazdy – komentuje nasz rozmówca z serwisu samochodowego FABEN. Reguluje temperaturę, jaka panuje w kabinie pojazdu, utrzymując optymalne warunki. Ma znacznie większą skuteczność, niż zwykły nawiew, co szczególnie docenią osoby ze skłonnościami do choroby lokomocyjnej. Klimatyzacja również osusza powietrze, ale pamiętajmy, aby stosować ją z umiarem i nigdy nie ustawiać zbyt niskich temperatur.