W jaki sposób dobrać akumulator samochodowy?

Akumulator, podobnie jak każda inna część samochodu, ulega stopniowemu zużywaniu – wtedy należy go wymienić. Najprościej zastąpić stary akumulator nowym egzemplarzem tego samego modelu. Co jednak zrobić jeżeli nie jest to możliwe, bo na przykład model ten został wycofany ze sprzedaży, lub po prostu nieopłacalne? Wtedy warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając nowy produkt.

Pomoc specjalisty

Jeżeli mamy problem z samodzielnym doborem akumulatora, zawsze możemy zwrócić się z tym do specjalisty z warsztatu samochodowego lub zajmującego się sprzedażą wyposażenia samochodowego. Bardzo przydatnym narzędziem są również wyszukiwarki akumulatorów, które znajdziemy na stronach internetowych ich producentów. Program sam dobiera najlepszą baterię dla naszego auta na podstawie wpisanych przez nas danych – rodzaju pojazdu, marki, roku produkcji, modelu i typu silnika. Najtrudniejsze jest samodzielnie wybranie akumulatora. Warto jednak posiąść tę umiejętność, nie zawsze bowiem będziemy mieli dostęp do wyszukiwarki internetowej oraz pomocy zaufanego fachowca.

Na co zwracać uwagę przy wyborze akumulatora?

Przed kupnem nowego akumulatora musimy sprawdzić, jakie powinien mieć on parametry. Tych wyróżniamy pięć:

  • Napięcie – obecnie produkowane modele samochodów zasilane są akumulatorami o napięciu 12V, w starszych modelach wynosi ono 6V. -Napięcie jest dla danego pojazdu pozostaje niezmienne – wyjaśnia specjalista firmy Motostrefa – Jeśli nasz samochód do tej pory jeździł na akumulatorze 12V, to właśnie takie napięcie powinien mieć również nowy egzemplarz.
  • Pojemność – ten parametr również powinien pozostać niezmienny, choć dopuszczalne jest zamontowanie akumulatora o około 10% większej pojemności. Jeśli przekroczymy tę wartość lub użyjemy akumulatora o niższej pojemności niż zalecana przez producenta auta, nie będzie on właściwie ładowany przez alternator – doprowadzi to do obniżenia jego żywotności i wydajności.
  • Prąd rozruchowy – im wyższy, tym większa moc przy odpalaniu silnika. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowy, kiedy wiele silników ma problem z odpaleniem.
  • Rodzaj bieguna – w większości aut występują bieguny standardowe – plusy mają średnią 19,5mm zaś minusy 17,9mm. Jednakże w autach niektórych producentów, głównie azjatyckich stosowane są tzw. cienkie bieguny – plusy w nich mają średnicę 12,7mm, a minusy 11,1mm. Koniecznie sprawdźmy, jakie rodzaj bieguna powinien mieć nowy akumulator, w przeciwnym wypadku w ogóle go nie zamontujemy w aucie.
  • Wymiary – akumulator samochodowy powinien mieścić się w wyznaczonym dla niego miejscu. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie kupować akumulatorów wyższych, niż dotychczas stosowany model. Jeśli bieguny akumulatora będą stykać się z maską samochodu, grozi to nie tylko uszkodzeniem baterii, ale również instalacji elektrycznej. Końcowy efekt to nawet zapalenie się samochodu w wyniku zwarcia.