Serwis samochodowy. Co psuje się najczęściej?

Zapewnienia producentów, że to właśnie ich auta są bezawaryjne, trwałe, ekonomiczne, czyli jednym słowem doskonałe pod każdym względem należy traktować jako chwyt marketingowy. Podczas eksploatacji samochodu pewne elementy zużywają się samoczynnie i nawet najlepsza troska o nasz pojazd nie uchroni go przed awariami. W każdym aucie wcześniej czy później wystąpi jakaś usterka i konieczna będzie wizyta w serwisie motoryzacyjnym. A co najczęściej psuje się w samochodach?

Najpopularniejsze usterki unieruchamiające auto

Niesprawny samochód stanowi dla wielu kierowców nie lada problem. Dotyczy to szczególnie osób, dla których jest on narzędziem pracy. Co ciekawe nawet w nowych samochodach zdarzają się awarie, choć oczywiście nie są one tak częstym zjawiskiem jak w autach używanych. O najczęstszych usterkach z jakimi mają do czynienia warsztaty samochodowe opowiada specjalista firmy Golemo prowadzącej sprzedaż i serwis samochodów:

Generalnie awarie występujące w samochodach można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią usterki nie mechaniczne. Zaliczamy do nich uszkodzenia oprogramowania systemów elektronicznych, w które od kilkunastu lat producenci coraz hojniej wyposażają swoje samochody. Rozwiązania te prócz niewątpliwych zalet należą do grupy podzespołów motoryzacyjnych podwyższonego ryzyka. Ich awaria może skutecznie i nagle unieruchomić pojazd. W statystykach to właśnie usterki elektroniki zajmują czołowe miejsce. Równie często odnotowuje się awarię akumulatorów oraz podzespołów odpowiedzialnych za zapłon i pracę silnika. Druga grupa obejmuje usterki mechaniczne. Tutaj prym wiodą uszkodzenia układu kierowniczego m.in. wybite drążki kierownicze, czy przeguby nośne, zbyt duże luzy na wahaczach poprzecznych i stabilizatorach, a także połamane resory podwozia i nieszczelne amortyzatory. Dużej części tych usterek można uniknąć odwiedzając serwis natychmiast po zaobserwowaniu, że z samochodem dzieje się coś niepokojącego.

Jak wybrać serwis samochodowy

Większość usterek zwłaszcza mechanicznych spowodowanych zużyciem podzespołów jest sygnalizowana np. poprzez dziwne zachowanie układu kierowniczego. Bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jednak, jeśli zareagujemy w porę najczęściej skończy się to jedynie wymianą wyeksploatowanego elementu. Wybierając serwis, któremu powierzymy naprawę naszego samochodu dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto odwiedzić stronę internetową i przeanalizować ofertę serwisu, im jest ona dokładniej przedstawiona, tym łatwiej możemy się z nią zapoznać. Nie zaszkodzi również poszukać recenzji klientów, którzy korzystali z jego usług. Duże znaczenie ma także lokalizacja. Dogodny dojazd do serwisu jest argumentem, który wielu kierowców bierze pod uwagę przy wyborze warsztatu samochodowego.

śr. ocena 5 / głosów 5