Samochody zużywające najmniej paliwa – wybierz efektywnie i ekologicznie

Posiadanie samochodu bardzo ułatwia życie, dlatego wciąż rośnie liczba aut jeżdżących po naszych polskich drogach. Niestety, wzmożony ruch uliczny stanowi duże zagrożenie dla naszego środowiska. Z tego powodu, podczas użytkowania pojazdu, warto stawiać przede wszystkim na ekologiczną jazdę.

Lista Topten

Szacuje się, że około 1/3 całkowitego zużycia energii pierwotnej stanowi ruch uliczny, z naciskiem na samochody. Choć każdego roku producenci aut wypuszczają na rynek coraz to nowsze i bardziej sprawne pojazdy, to poziom ich szkodliwości dla środowiska wciąż rośnie, proporcjonalnie do samego ruchu.

-Do określenia szkodliwych wpływów, takich jak emisja zanieczyszczeń i hałasu, powstała Lista Topten, czyli system eko rankingu, który wyróżnia 10 najlepszych pojazdów w 8 kategoriach. Oceny dokonano biorąc pod uwagę emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń powietrza i hałasu. Powinien zapoznać się z nią każdy, kto interesuje się ekologiczną jazdą – zachęca nasz rozmówca reprezentujący Projekt Topten.

Na liście Topten znajdziecie 10 najlepszych na polskim rynku pojazdów samochodowych, napędzanych silnikami spalinowymi.

Zasady energooszczędnej eksploatacji pojazdu

Z ekojazdą wiąże się oszczędzanie paliwa. Sposobów na to jest wiele. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • Dbanie o odpowiednia masę pojazdu – im samochód cięższy, tym więcej energii zużywa, dlatego nie warto wozić w bagażniku zbyt wielu rzeczy (szczególnie tych niepotrzebnych),
  • Dbanie o odpowiednią aerodynamikę – dodatkowy sprzęt, taki jak bagażniki na narty lub rowery, mogą przyczyniać się do zwiększenia zużycia paliwa o 10-15 %. Szczególnie zauważalne jest to wraz ze wzrostem prędkości, dlatego jeśli posiadacie takowy bagażnik, nie powinniście jechać szybciej, niż 130 km/h.
  • Jazdę tylko na odcinkach powyżej 100 m – pojazd wyruszający w trasę z zimnym silnikiem zużywa ponad 30 l paliwa na 100 km. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy wiele razy przejeżdża się samochodem zbyt krótkie odcinki (silnik cały czas pracuje na „ssaniu”, więc zużywa więcej benzyny).
  • Wyłączanie silnika na dłuższych postojach (trwających dłużej niż 1 min, przy gorącym silniku),
  • Kontrola ciśnienia w oponach (szczególnie jesienią i latem, gdy zmienia się temperatura) – niskie ciśnienie w kołach wpływa na zużycie paliwa,
  • Ograniczenie ilości elektrycznych urządzeń – wszystkie elektryczne udogodnienia, takie jak klimatyzacja i ogrzewanie szyb sprawiają, że samochód zużywa więcej paliwa, dlatego najlepiej korzystać z nich tylko w uzasadnionych przypadkach,
  • Ograniczenie otwierania okien i szyberdachu,
  • Płynna jazda  – im wyższe obroty silnika, tym wyższe zużycie paliwa (działa to również w drugą stronę).  Płynność jest kluczem do ekonomicznej jazdy.

Warto zainteresować się ekologiczną jazdą, ponieważ wpływa ona korzystnie nie tylko na nasze środowisko (pozwala zaoszczędzić sporą ilość energii), ale także na domowy budżet.