Samochód luksusowy, czyli jaki?

Przymiotnik „luksusowy” to jedno z tych słów, który znaczenie jest powszechnie znane, a jednocześnie bardzo trudne do wytłumaczenia. Dotyczy to wszystkich towarów, które możemy nazwać mianem luksusowych – również samochodów. Co kryje się pod pojęciem „luksusowego” samochodu?

Samochód luksusowy, czyli jaki?

Samochód luksusowy a limuzyna

Dla wielu osób wyrażenie „samochód luksusowy” kojarzy się jednoznacznie z limuzyną. Jest w tym sporo prawdy, bowiem limuzyny to modele samochodów zaprojektowane tak, by spełniały najbardziej wygórowane wymagania względem komfortu, bezpieczeństwa, estetyki, utrzymując jednocześnie bardzo dobre osiągi. Limuzyny to pojazdy przeznaczone dla osób zamożnych lub pełniących istotne funkcje publiczne – biznesmenów, przedsiębiorców, celebrytów, polityków czy wysokich rangą funkcjonariuszy. Poza udogodnieniami takimi jak klimatyzacja, która w ostatnich czasach stała się już niemal standardem w nowych samochodach, limuzyny często wyposażane są w sprzęt audiowizualny, barki do przechowywania napojów czy wbudowane telefony. Posiadają one również zwykle większą przestrzeń dla pasażerów z tyłu, dzięki czemu może nią wygodnie podróżować dużo więcej osób, niż w zwykłym samochodzie osobowym. Czy jednak taka limuzyna wyczerpuje znaczenie słowa luksusowy?

Komfort przede wszystkim

Cechą wymaganą od samochodów luksusowych jest przede wszystkim komfort, jaki mogą zapewnić w czasie jazdy – mówi przedstawiciel firmy Bexclusive, zajmującej się wynajmem aut – Komfort ten zależy od wielu czynników – jakości zawieszenia, głośności pracy silnika, dostępnej przestrzeni w kabinie pasażerskiej, ergonomiczności siedzeń, jakości materiałów wykorzystanych do wykończenia wnętrza, posiadanego wyposażenia, systemów i środków bezpieczeństwa… To tylko kilka z nich. Generalnie samochody luksusowe to takie, które są bardzo wygodne nawet w czasie bardzo długich podróży.

Osiągi

Samochody luksusowe to pojazdy mogące się pochwalić bardzo dobrymi parametrami technicznymi, czyli między innymi wysoką prędkością maksymalną i przyspieszeniem. Jest to szczególnie istotne podczas przemieszczania się poza terenem zabudowanym. Powód jest oczywisty – samochód to przede wszystkim środek transportu, im szybciej można nim dostać się do celu, tym lepiej.

Estetyka

Aby samochód mógł zostać uznany za luksusowy, musi dobrze prezentować się zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Prezencja auta w dużej mierze zależy od kolorystyki, nic dziwnego zatem, że najchętniej wybieranym kolorem karoserii jest czarny. Wnętrza aut luksusowych wykańczane są przy użyciu najwyższej jakości tworzyw, np. prawdziwej skóry w charakterze tapicerki oraz drewna na desce rozdzielczej.