Rodzaje podnośników samochodowych

Podnośnik samochodowy to sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym przydomowym garażu. Będzie bowiem niezbędny przy większych i mniejszych naprawach oraz przypadku, gdy będziemy chcieli sprawdzić stan podwozia. Najczęściej stosowanym kryterium podziału jest klasyfikacja ze względu na siłę unoszącą i rodzaj zastosowanego napędu. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

podnosnik-samochodowy

Wybierając podnośnik, zwróćmy przede wszystkim uwagę na obciążenie, maksymalną wysokość, stabilność oraz szybkość podnoszenia. Nie bez znaczenia będzie rodzaj napędu; od niego bowiem między innymi zależy wytrzymałość urządzenia. Jakie zatem rodzaje podnośników samochodowych wyróżniamy?

Podnośniki ręczne

Podnośniki ręczne są najprostsze w obsłudze, najbardziej poręczne i nadające się do zabrania w podróż, lecz równocześnie najmniej wytrzymałe. Warto także pamiętać, iż przy obsłudze tego rodzaju podnośnika powstają siły, kierowane w różne strony. W efekcie podnośnik ręczny jest dużo mniej stabilny.

Podnośniki elektryczne

Elektryczne podnośniki samochodowe są bardzo często i chętnie wybierane przez klientów firm takich jak Elwico, ze względu na gwarancję większej stabilności pojazdu podczas jego unoszenia. Siły kierowane są wyłącznie pionowo w górę, dzięki czemu ciężar samochodu jest w pełni zrównoważony.

Podnośniki hydrauliczne

Do ich obsługi potrzebna jest długa dźwignia. Stabilność tych urządzeń zapewniona jest przez ich dużą podstawę, która sprawia, że ciężar auta będzie zrównoważony nawet w przypadku niewłaściwego ustawienia urządzenia.

Przeznaczone są do częściowego podnoszenia pojazdów na kanale rewizyjnym i znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas prac naprawczych, serwisowych, diagnostycznych i regulacji podwozia. Pompka podwójnego działania pozwala wielokrotnie przyspieszyć ruch jałowego tłoczyska.

Tego typu urządzanie, przeznaczone dla pojazdów o wadze od 2 do 8 ton, od 12 do 16 i powyżej 20 ton, oferuje swoim klientom firma Elwico, specjalizująca się w kompleksowym wyposażaniu warsztatów samochodowych, a także naprawie oraz konserwacji podnośników.

Podnośniki pneumatyczne

Tego typu podnośniki samochodowe częściej spotkamy w profesjonalnych warsztatach, aniżeli przydomowych garażach, przede wszystkim ze względu na ich wysoką cenę. Wykorzystują one siłę sprężonego powietrza do unoszenia samochodów oraz innych pojazdów.

W tej kategorii wyróżnić można także podnośniki pneumatyczno-hydrauliczne. Służą one do podnoszenia kół samochodu przedniej lub tylnej osi i wykorzystywane są do montażu cięższych zespołów samochodu, takich jak tylny most czy skrzynia biegów.

Specjalna, dodatkowa podpora sprawia, że pojazd można podnosić dwupunktowo.

Na koniec warto wspomnieć, że ze względu na konstrukcję oraz sposób obsługi urządzenia, wyróżnić można także podnośniki:

  • trapezowe
  • nożycowe
  • dwukolumnowe
  • typu „żaba”

Aby wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt, warto skorzystać z porady fachowca.

śr. ocena 5 / głosów 5